Potvrzeno. Verizon Communications ovládne největšího operátora v USA | E15.cz

Potvrzeno. Verizon Communications ovládne největšího operátora v USA

Vodafone
Vodafone
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká společnost Verizon Communications koupí od svého britského partnera Vodafone Group podíl 45 procent v jejich společném podniku Verizon Wireless, který je největším mobilním operátorem v USA. Získá tak nad podnikem úplnou kontrolu. Cena činí 130 miliard dolarů (2,5 bilionu korun). Dohoda je třetí největší podnikovou akvizicí v historii.

Pro britský Vodafone znamená dohoda úplný odchod z amerického trhu. Podle podmínek dohody Vodafone získá v hotovosti 58,9 miliardy dolarů a dalších 60,2 miliardy v akciích Verizonu. Zbývajících 11 miliard miliard získá z blíže neupřesněné menší transakce, napsala agentura Reuters.

Verizon chtěl koupit zbylý podíl ve Verizon Wireless již řadu let, obě firmy se však dosud nikdy nebyly schopny dohodnout na ceně ani dalších aspektech. Verizon Wireless je se 100 miliony zákazníků největším mobilním operátorem v USA a obě společnosti jej vytvořily v roce 1999.

V Evropě chce Vodafone posilovat

Vodafone prodejem svého nejlepšího majetku získá finance na posílení pozice v Evropě a na snížení dluhu. Vodafone plánuje v příštích třech letech investovat šest miliard liber (181,5 miliardy korun) do zlepšení své mobilní a širokopásmové sítě.

Transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí příštího roku. Podle podmínek dohody Vodafone získá v hotovosti 58,9 miliardy dolarů a dalších 60,2 miliardy v akciích Verizonu. Zbývajících 11 miliard dolarů získá z blíže neupřesněné menší transakce, napsaly agentury AP a Reuters.

Peníze pro akcionáře

Změna by neměla mít dopad na zákazníky nebo operace firmy Verizon. Verizon Communications má již nyní nad společným podnikem provozní kontrolu a Vodafone neovlivňoval běžné denní operace Verizonu.

Britská skupina hodlá vrátit 71 procent ze zisku z prodeje akcionářům. Akcionáři obdrží všechny akcie a celkem 23,9 miliardy dolarů v hotovosti.

Přehled největších firemních akvizic
Částka (v miliardách dolarů)RokTransakce
202,81999Vodafone převzal společnost Mannesmann AG
164,72000Poskytovatel internetových služeb AOL převzal Time Warner
130 2013Verizon Communications převzal mobilního operátora Verizon Wireless
98,22007Bankovní konsorcium RFS převzalo ABN-AMRO
89,21999Farmaceutická firma Pfizer koupila Warner-Lambert
78,91998Ropný koncern Exxon převzal Mobil
762000Farmaceutická firma Glaxo Wellcome koupila SmithKline Beecham
74,62004Ropná firma Royal Dutch Petroleum převzala Shell Transport & Trading
72,72006Mobilní operátor AT&T koupil BellSouth
72,61998Pojišťovna Travelers Group koupila Citicorp

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.