Pravomoci inspekce posílí. Za klamavé akce hrozí pokuta pět milonů | E15.cz

Pravomoci inspekce posílí. Za klamavé akce hrozí pokuta pět milonů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Hnilickova Karolina/Sedmicka

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Prodejci nebo pořadatelé předváděcích akcí budou muset inspekci zasílat dopředu informaci o místu a datu konání i o tom, jaké zboží na nich budou nabízet. Za porušení bude hrozit až pětimilionová pokuta.

Změnu zákona podpořili poslanci jednomyslně, nikdo ze 184 hlasujících nebyl proti. Za porušení nových povinností bude prodávajícímu hrozit pokuta až pět milionů korun. Povinnost se nebude vztahovat na veřejné dražby pořádané podle zvláštního zákona. V letošním roce již inspektoři udělili jen v prvním pololetí provozovatelům předváděcích akcí 84 pokut v celkové výši 11,2 milionu korun.

Novela zákona má zabránit zneužívání důvěry a zranitelnosti spotřebitelů ze strany neseriózních podnikatelů. „Jde o situace, kdy firma zve spotřebitele na zájezdy a podobné akce, během nichž jim nabízí, zpravidla pod nátlakem nebo za použití klamavých obchodních triků zboží, které je proti srovnatelným výrobkům v kamenných obchodech několikanásobně předražené. Prodejci navíc při prodeji používají nátlakové praktiky, nezřídka se také stává, že jsou účastníci takových akcí vystaveni výhrůžkám, a zaznamenán byl i fyzický útok,“ stojí v důvodové zprávě.

Novelu připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu ještě pod vedením bývalého ministra průmyslu Martina Kuby (ODS). Počínání těchto prodejců je často terčem kritiky. Například poslanec ČSSD Milan Urban nazval tyto praktiky „zvěrstvem“.

Nesouhlas poslanců vyvolala úvaha Tomia Okamury (Úsvit), který navrhoval, zda by lidé nad 70 let neměli mít zvláštní právní ochranu podobně jako mladiství. Argumentoval tím, že starší lidé se hůře brání agresivním a nepoctivým praktikám. Například Jaroslav Lobkowicz (TOP 09) poukázal na to, že mu už bylo 71 let a ohradil se proti tomu, že lidé nad 70 let jsou již neschopní přemýšlet.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah