Propad rublu prakticky zastavil vývoz Budvaru do Ruska | E15.cz

Propad rublu prakticky zastavil vývoz Budvaru do Ruska

Propad rublu prakticky zastavil vývoz Budvaru do Ruska
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Ukrajinský konflikt loni ovlivnil export Budvaru do Ruska i na Ukrajinu. Státní pivovar sice vývoz do Ruska meziročně zvýšil, ale v závěru roku se kvůli devalvaci rublu prakticky zastavil. Letos tam firma očekává výrazné snížení prodeje.

Na Ukrajině podnik loni zaznamenal meziroční propad ve vývozu o 60 procent. Obě země patří k významným obchodním teritoriím. Export jako celek byl ale loni úspěšný, nejvyšší v historii, řekl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Rusko a Ukrajina patřily podle něj mezi významná obchodní teritoria Budvaru - z celkem 70 Rusko spadá do TOP 10 a Ukrajina do TOP 20. V Rusku loni prodal Budějovický Budvar nejvíce piva od roku 2009. „Přestože v Rusku jsme celkový objem navýšili o čtyři procenta, v závěru roku se export do této země prakticky zastavil kvůli devalvaci rublu. V letošním roce proto očekáváme v Rusku výrazné snížení prodeje,“ řekla Renata Pánková, vedoucí oddělení exportních prodejů.

Ztracený Krym

V loňském roce se nedařil ani export na Ukrajinu, kde došlo k propadu prodeje o 60 procent. Stejně jako ostatní prémiová importovaná piva se i Budweiser Budvar prodává především v regionech s nejvyšší kupní sílou, což byl například i ukrajinský Krymu, kde byla ale v roce 2014 vlivem politické situace veškerá distribuce ztracena.

Loňský export Budějovického Budvaru byl nejvyšší v historii pivovaru. Do 70 zemí bylo vyvezeno 813.000 hektolitrů piva, tedy o šest procent více než v roce 2013. Historicky největší objemy prodeje byly dosaženy na dvou nejdůležitějších trzích - v Německu a na Slovensku. Významný růst zaznamenaly některé vyspělé západní trhy. V několika zemích došlo k nárůstu na dvojnásobek až čtyřnásobek.

Obzvláště se dařilo v Německu a na Slovensku

„Loni jsme pokračovali v růstovém trendu, který trvá nepřetržitě už od roku 2010. Během pěti let jsme objem vyváženého piva zvýšili o 34 procent,“ řekla Pánková. V uplynulém roce Budvar podle ní prodal historicky největší objemy piva v Německu a na Slovensku, které jsou jeho nejdůležitějšími odbytišti. Prodej tam realizují dceřiné společnosti. Prodej v Německu se zvýšil meziročně o deset procent a na Slovensku o osm.

Významný byl nárůst vývozu loni i na nejnáročnějších trzích v Itálii, Francii, Rakousku, Švýcarsku či USA. Na některých menších trzích se prodej zvýšil dokonce v násobcích - ve Vietnamu čtyřnásobně, v Chorvatsku trojnásobně, v Izraeli, Švédsku a Srbsku téměř dvojnásobně. Budvar loni nově vstoupil na trhy v šesti zemích a po čtyřech letech obnovil export do Ázerbájdžánu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!