Řetězce a e-shopy kvůli návalu zákazníků spustily masivní nábor. Nabízejí mimořádné příplatky

Kvůli koronaviru vytáhli v českých obchodech roušky prodavačky i zákazníci.

Kvůli koronaviru vytáhli v českých obchodech roušky prodavačky i zákazníci. Zdroj: Foto Blesk - Robert Klejch

Kvůli koronaviru vytáhli v českých obchodech roušky prodavačky i zákazníci.
Prodejna Albert.
Kaufland.
Prodejna Lidlu v Berouně.
5
Fotogalerie

Supermarkety a internetové obchody jsou pod obrovským tlakem zákazníků nakupujících potraviny, drogerii a další zboží denní potřeby. Současně ale řada prodavaček i skladníků musela zůstat doma s dětmi kvůli karanténě způsobené epidemií koronaviru. Řetězce a e-shopy proto zahájily nábor nových pracovníků. Některé nabízejí mimořádné odměny. 

Personální problémy zasáhly například e-shop řetězce Tesco, který nezvládl doručit některé objednávky. „Důvodem byl bohužel masivní výpadek personálu, ke kterému došlo vlivem současné situace a vládních opatření. Svou roli u našich zaměstnanců sehrála obava z nákazy, ale také uzavření škol a nemožnost zajistit hlídání pro děti,“ sdělilo Tesco zákazníkům svého internetového obchodu. 

Největší náborovou akci ve své historii spustila internetová skupina Mall Group. Shání 300 lidí do skladů navíc. „Současný provoz převyšuje vrchol vánoční sezóny,“ uvedl Oldřich Bajer, generální ředitel Mall Group. 

Podobně jsou na tom i kamenné řetězce. „V souvislosti s uzavřenými školami vzrůstá od minulého týdne počet absencí zaměstnanců, kteří se starají o děti. Zároveň díky uzavřeným školám a zvýšenému počtu zaměstnanců, kteří pracují z domova, registrujeme vyšší frekvenci nákupů. Proto hledáme posily v řádu desítek kolegů a brigádníků, kteří nám v této situaci pomohou,“ řekl mluvčí supermarketů Penny Market Tomáš Kubík.

Řetězec zájemcům nabízí mimořádný příplatek. Navíc se Penny dohodl s prodejcem textilu KiK Textil / Non-Food, že do obchodů s potravinami pošle na výpomoc své zaměstnance. Jen v první vlně zamíří do Penny z KiK Textil / Non-Food celkem 70 pracovníků.  

Mimořádnou odměnu nově nabíraným pracovníkům nabízejí rovněž obchody Albert. „Naše obchody zažívaly nárůst pracovního objemu kvůli zvýšené poptávce po potravinách.

Proto poptáváme na pracovním trhu v určitých místech jak zaměstnance do prodejen, tak do distribučních center,“ sdělil mluvčí Albertu Jiří Mareček. Výši mimořádných příplatků řetězce nezveřejnily. 

„V současné situaci poptáváme brigádníky na výpomoc do všech našich prodejen. Hlásí se nám nejen studenti, ale i lidé, kteří v tuto chvíli nemohou vykonávat své vlastní zaměstnání,“ popsala situaci mluvčí Kauflandu Renata Maierl. Uchazečů o práci řetězec eviduje dvakrát více než obvykle. 

Výrazně personálně posílil e-shop s potravinami Rohlík.cz. „Během týdne jsme nabrali zhruba 400 brigádníků. Zároveň rozšiřujeme kurýrní síť, zatím přibližně o 80 nových kurýrů,“ sdělila mluvčí obchodu Zdeňka Svoboda Kuhnová.