Sklad Amazonu v Dobrovízi zahájil provoz, práci získá až dva tisíce lidí | E15.cz

Sklad Amazonu v Dobrovízi zahájil provoz, práci získá až dva tisíce lidí

Sklad Amazonu v Dobrovízi zahájil provoz, práci získá až dva tisíce lidí
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: e15/anna vackova

ČTK

Sklad amerického internetového obchodu Amazon v Dobrovízi u Prahy zahájil plný provoz. Jeho zaměstnanci vyřizují objednávky zboží pro evropské zákazníky. Otevření distribučního centra se zúčastnil ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), který projekt Amazonu přivítal, protože se vytvořily tisíce pracovních míst.

Tento projekt podle něj také dává signál dalším potenciálním investorům, že ČR je dobré místo pro investice. Do roku 2018 zde najde práci dva tisíce stálých a další tři tisíce sezonních zaměstnanců. Nyní už je zde zaměstnáno 1500 stálých zaměstnanců. Stavba trvala necelý rok.

„Na konci týdne skončí nábor kmenových zaměstnanců, těch bude letos 1600,“ řekla dnes novinářům manažerka personalistiky Amazonu Šárka Semeráková. Během letošní předvánoční sezony by podle ní mohlo získat práci v centru až dva tisíce sezonních pracovníků, některým z nich podle Semerákové pak Amazon nabídne stálé zaměstnání.

„Doufám, že se spolupráce s Amazonem bude ještě více rozvíjet,“ uvedla dnes starostka Dobrovíze Jana Krupičková. V obci se společnost podílela například na úpravě přechodů pro chodce a nyní buduje její obchvat. Ten by měl být dokončen ještě letos a ulevit vesnici od osobní dopravy. Ta nákladní k distribučnímu centru míří mimo obec ze silnice vedoucí od rychlostní silnice R6.

Kontrakt na dobu neurčitou

Všichni kmenoví zaměstnanci dobrovízského distribučního centra mají smlouvy na dobu neurčitou. Po celém světě Amazon zaměstnává 97 tisíc lidí.

Dobrovízská hala je největší samostatně stojící průmyslovou budovou postavenou v Česku po roce 1989, unikátní je i tím, že je celá klimatizovaná a oproti jiným halám má velmi dobrou izolaci.

Distribuční centrum o rozloze 95 tisíc metrů čtverečních je součástí evropské distribuční sítě Amazonu. V Evropě má Amazon 28 distribučních center, celkem na světě 96. Společnost chtěla postavit distribuční centrum také v Brně, ale projekt opustila.

Důvodem bylo zejména dlouhé dohadování s brněnskými zastupiteli, kteří několikrát odmítli schválit smlouvy s developerem a Ředitelstvím silnic a dálnic. Podle Hospodářských novin ale Amazon připravuje rozšíření centra pro vrácené zboží, které by se mělo z Dobrovíze přesunout do pražských Horních Počernic.

Společnost Amazon.com zahájila svou činnost na internetu v červenci 1995. Nyní je největším internetovým obchodem na světě a na špici amerických prodejců vystřídala firmu Walmart. Čeští zákazníci mohou pro nákup u Amazonu využívat jeho zahraničních stránek. Aktuálně má aktivní účet přes 50 tisíc klientů z Česka.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud