Sny o síti prodejen potravin Nowaco padly, pražský obchod se zavřel | E15.cz

Sny o síti prodejen potravin Nowaco padly, pražský obchod se zavřel

Prodejna Nowaco před otevřením
Prodejna Nowaco před otevřením
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

Dušan Kütner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S velkou slávou a nadějemi otevíral předloni v červnu jeden z největších obchodníků s potravinami, společnost Bidvest (dříve Nowaco) svou první firemní prodejnu v Praze. Sen o menší síti značkových prodejen pod značkou Nowaco Market ale skončil už po roce a půl. Od ledna je obchod na Havlíčkově ulici naproti Masarykovu nádraží zavřený a v likvidaci a další neplánuje.

„Hlavními důvody uzavření prodejny jsou jednak extrémně vysoký nájem, o jehož snížení nebyl majitel ochoten diskutovat, a následně poměrně přísná účetní pravidla a interní předpisy, které jsme i v této malé prodejně dodržovali,“ řekl deníku E15 generální ředitel české pobočky nadnárodního koncernu Bidvest Bohumil Volf.

„Při sečtení všech nákladů s tím souvisejících jsme dospěli k závěru, že míra vynaložené energie neodpovídá zisku, který jsme očekávali. S výší obratu jsme byli jinak velmi spokojeni, i když tvořil jen 80 procent námi plánovaných čísel,“ dodal.

Pro reprezentační prodejnu si přitom Bidvest vybral z gastronomického hlediska pamětihodné místo. Obchod totiž sídlil v prostorách, ve kterých se od poloviny třicátých let minulého století nacházelo pověstné lahůdkářství U Linků založené již v roce 1911. Lahůdkářství bylo sice v roce 1948 znárodněno, fungovalo ale až do počátku devadesátých let, kdy jej vystřídala banka.

Investice do pražské prodejny a obchodu ve svém sídle v Kralupech nad Vltavou podle dřívějších informací činily asi 30 milionů korun. Nyní Bidvest zůstane u jediné firemní prodejny v Kralupech. Její obrat podle Volfa stoupá a letos by měla být zisková.

„Další plány na otevírání prodejen nemáme. Rozhodli jsme se tento segment podnikání upustit,“ uvedl Volf s tím, že firma se sedmimiliardovým obratem se bude nadále věnovat svému hlavnímu byznysu, tedy výrobě a zpracování potravin a prodeji do maloobchodu a gastronomie. „Do tohoto segmentu plánujeme letos investovat více než čtvrt miliardy korun,“ dodal.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah