Soud: Označení BUD vlastněné Budějovickým Budvarem je neplatné | E15.cz

Soud: Označení BUD vlastněné Budějovickým Budvarem je neplatné

Budvar,pivo,pivovarnictví
Budvar,pivo,pivovarnictví
• 
ZDROJ: budweiser-budvar.cz

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzský odvolací soud rozhodl, že označení původu "BUD" vlastněné českým pivovarem Budějovický Budvar je neplatné. Potvrdil tak dřívější výrok soudu nižší instance, proti kterému se Budvar odvolal. V tiskové zprávě to dnes uvedla nadnárodní pivovarnická skupina Anheuser-Busch InBev, tedy konkurent Budvaru. Budějovický Budvar podle mluvčího Petra Samce zvažuje, zda podá dovolání k Nejvyššímu soudu.

Francouzský odvolací soud rozhodl, že značka „BUD“ nemůže být ve Francii chráněna jako označení původu. Rozhodnutí podle firmy Anheuser-Busch InBev posiluje její pozici v oblasti ochranných známek ve Francii.

„Rozhodnutí soudu není dosud pravomocné. S našimi právníky nyní analyzujeme naše šance na úspěch v případném dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekl ČTK mluvčí Budvaru Samec.

Evropský Úřad pro harmonizaci na vnitřním trhu (OHIM) v polovině roku udělil společnosti AB InBev registraci pro ochrannou známku „BUD“ v celé Evropské unii. Úřad tak učinil poté, co českobudějovický Budvar letos v lednu spor o tuto známku u soudu EU prohrál.

Spory od roku 1907
Soudní spory o značku BUDWEISER trvají již od roku 1907. Výrazně úspěšnější je v nich Budějovický Budvar. V letech 2000 až 2012 bylo definitivně ukončeno 173 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 120 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou. Díky registracím ochranných známek BUDWEISER nebo BUDWEISER BUDVAR, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku BUDWEISER používat téměř v 70 zemích.
Budějovický Budvar v roce 1895 založili čeští právovárečníci, kteří vyráběli pivo označované jako Budweiser Bier už od 13. století. Minimálně od roku 1872 se pivo Budweiser Bier z Českých Budějovic dováželo do USA. Americký Anheuser-Busch zavedl svoji vlastní americkou značku Budweiser v roce 1876.

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah