Spor o autorské poplatky v hotelech vyřeší soud | E15.cz

Spor o autorské poplatky v hotelech vyřeší soud

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: clariongrandhotelzlatylev.com

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Platit či neplatit autorské poplatky za televizi na neobsazeném hotelovém pokoji? Letitý spor mezi hoteliéry a autorskými svazy bude poprvé řešit soud, rozsudek má přitom fungovat jako precedens.

Za hoteliéry dotáhl spor k soudu řetězec CPI Hotels, který jako první obdržel rozkaz k doplacení poplatků za prázdné pokoje. „Proti platebnímu rozkazu jsme podali odpor, protože požadavek Ochranného svazu autorského (OSA) považujeme za neoprávněný a nepřiměřený,“ řekl deníku E15 zástupce hotelové skupiny Jan Burian.

Podaný odpor automaticky znamená, že se soudci budou muset pří zabývat v řádném stání. Společnost CPI Hotels přitom jedná ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací, pro kterou bude výrok spravedlnosti klíčový.

Asociace dlouhodobě prosazuje, aby se poplatky vypočítávaly podle obsazenosti hotelů. „Odmítáme platit za neobsazené pokoje, ze kterých nemáme žádný hospodářský prospěch,“ doplnil Burian. Své argumenty má ovšem také OSA a další autorské svazy, které trvají na platbách za všechny přijímače. „Pro zohlednění vytíženosti neexistuje žádný racionální důvod. Když si pořídíte kabelovou televizi, také nebudete platit pouze za dny, kdy se díváte na televizi. Stejným způsobem fungují i koncesionářské poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas,“ uvedl předseda představenstva OSA Roman Strejček.

Hotely, které krize často donutila snížit ceny na nulové nebo i záporné marže, hrají o relativně velké sumy. I vzhledem k tomu, že průměrná obsazenost pokojů v ubytovacích zařízeních se letos podle Českého statistického úřadu pohybuje pod padesáti procenty.

Například řetězec CPI Hotels za loňský rok zaplatila za obsazené pokoje přes 1,2 milionu korun. Alespoň částečné zlepšení vztahů mezi oběma stranami nastalo až v listopadu.

Asociace hotelů a restaurací podepsala s Ochranným svazem autorským smlouvu, podle které bude pro autorské svazy poplatky vybírat hromadně za své členy. OSA v jednání s hotely vystupuje rovněž za organizace Dilia a OOA-S. O podobné smlouvě jednají hoteliéři také s dalším autorským svazem, Intergramem, který zastupuje i organizaci OAZA.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah