Stát plete nový bič na cestovky. Malí hráči nepřežijí, varuje asociace | E15.cz

Stát plete nový bič na cestovky. Malí hráči nepřežijí, varuje asociace

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Cestovní agentury budou muset u zájezdů uvádět, která cestovní kancelář je zajišťuje. Počítá s ním vládní novela zákona o podnikání v cestovním ruchu. Zvýšit se mají i minimální pojistné limity pro cestovky. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bude také moci zakázat v případě podezření na podpojištění cestovní kanceláři prodej dalších zájezdů. Resort rovněž na webu zveřejní seznam cestovních kanceláří pojištěných proti úpadku.

Zlepšit by se měla informovanost klientů cestovních kanceláří. U zájezdů prodávaných prostřednictvím cestovních agentur bude muset být jasně uvedeno, která cestovní kancelář zájezd pořádá. Podstatné informace o zájezdu budou muset být zřetelně uvedeny na stejné úrovni internetové stránky v případě prodeje zájezdu prostřednictvím internetu.

Ministerstvo na svých internetových stránkách také zveřejní seznam cestovních kanceláří s informací, zda je CK pojištěna proti úpadku, u jaké pojišťovny či zda cestovní kancelář má zákaz uzavírat smlouvy o zájezdu.

Ministerstvo může zastavit podnikání kanceláře

MMR bude nově moci zakázat v případě podezření na podpojištění cestovní kanceláři prodej dalších zájezdů. CK budou muset také předkládat pojišťovnám před uzavřením smlouvy mimo jiné údaje o hospodaření a počtu zájezdů.

Novela má přimět cestovní kanceláře, aby se dostatečně pojistily proti úpadku. Zavádí proto minimální limity pojistného plnění, a to čtyři miliony korun pro cestovní kanceláře, které nabízejí zájezdy leteckou dopravou, a jeden milion korun pro CK prodávající například autobusové zájezdy. Podle platné právní úpravy nesmí být limit pojistného plnění nižší než 30 procent plánovaných tržeb z prodeje zájezdů.

Asociace: Stát naruší hospodářskou soutěž

Stanovení minimálních limitů odmítá Asociace cestovních kanceláří. „Jsme přesvědčeni, že takové ustanovení je narušení rovné hospodářské soutěže, protože se nevypočítává u všech koncesovaných subjektů podle stejného klíče. Především pro malé specializované společnosti může takový limit znamenat velké zdražení zájezdů a může být likvidační,“ uvedl místopředseda asociace Jan Papež.

Provozovatel cestovní kanceláře také bude muset vést evidenci o počtu prodaných zájezdů i výši tržeb za tyto zájezdy. „Za nesplnění této povinnosti je možno uložit pokutu do výše 500 tisíc korun. Účelem zavedení této povinnosti je zvýšení spolehlivosti údajů, které cestovní kancelář poskytuje pojišťovně,“ uvádí důvodová zpráva k novele.

Pokud Parlament zákon schválí a podepíše jej prezident, měl by vstoupit v platnost od začátku příštího roku. Loni bylo v ČR evidováno podle údajů MMR 1018 cestovních kanceláří.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.