Téměř hodinu pracovní doby využívají lidé počítač pro sebe

Přes padesát minut z pracovní doby využívají zaměstnanci počítač k soukromým účelům

Přes padesát minut z pracovní doby využívají zaměstnanci počítač k soukromým účelům Zdroj: Profimedia.cz

Pracovní morálka zaměstnanců v Česku mírně roste, míra zneužívání pracovního času na firemních počítačích loni klesla o pět procent. Mimopracovními činnostmi tak zaměstnanci trávili 51 minut denně.

Nejčastěji využívají lidé pracovní počítač k vyřizování soukromých e-mailů, stále častěji komunikují na sociálních sítích a oblíbené je také on-line nakupování. Vyplývá to z analýzy společnosti truconneXion.

„Během jednoho roku se firmám podařilo stáhnout čas strávený u počítače mimopracovními aktivitami o tři minuty. Trend v monitorování zaměstnanců je jednoznačný: zaměstnavatelé pokračují v úsilí o vyšší efektivitu svých zaměstnanců,“ komentuje výsledky průzkumu Martin Hnízdil ze společnosti truconneXion. Od roku 2009 průměrný čas, který zaměstnanec věnuje na počítači soukromým aktivitám, poklesl o více než 43 procent, dodal.

Své zaměstnance sledují za pomoci specializovaného softwaru čtyři z pěti firem. Podle průzkumu roste obliba sociálních sítí, které během jednoho roku dokázaly podstatně stáhnout dříve jednoznačnou dominanci e-mailu. „Vedle rostoucí popularity Facebooku a dalších sociálních sítí jde nahoru i on-line nakupování a nástroje instant messagingu, jako je například Skype,“ upozornil Hnízdil.

Naopak jednoznačným „propadákem roku“ na žebříčku mimopracovních aktivit zaměstnanců se loni stala kategorie stahování multimédií. Čas takto strávený klesl bezmála na polovinu, na zhruba čtyři minuty. Méně oblíbené je i hraní her na PC, jež s tím podle Hnízdila souvisí.

Nejvíce zneužívají lidé pracovní dobu k soukromým účelům na internetu po obědě, kdy mimopracovní činnost trvá až 13 minut. Více času tak tráví také v pátek.