TOP 09: Počet pošt ať určuje vláda | E15.cz

TOP 09: Počet pošt ať určuje vláda

Česká pošta
Česká pošta
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Počet poštovních poboček jednotlivých poštovních firem by do budoucna měla určovat svým nařízením vláda, a to na návrh Českého telekomunikačního úřadu. Pravidlo by mělo omezit nebezpečí rušení poštovních poboček.

Počítá s tím novela zákona o poštovních službách, kterou do sněmovny předložila skupina poslanců TOP 09 v čele s místopředsedou sněmovního hospodářského výboru Janem Husákem. Návrh nalezl podporu i u předsedy hospodářského výboru Milana Urbana z opoziční ČSSD: „Kdyby to nepředložil poslanec Husák, udělal bych to sám.“

Poslanecký návrh TOP 09 souvisí s letošní vládní novelou poštovního zákona, která zrušila poslední monopol České pošty na doručování pohlednic a obyčejných zásilek. V Senátu vznikly kompromisní návrhy, které byly obsahově totožné s tím, co nyní podle předkladatelů nyní navrhuje právě TOP 09. Senát ale na tyto návrhy nepřistoupil a novelu rovnou zamítl.

Pozměňovací návrhy senátních výborů počítaly právě s tím, že by počet poštovních provozoven stanovovala vláda. Snižovaly také hranici tržeb z poštovních služeb, od níž by firmy musely povinně přispívat na univerzální službu, tedy na doručování zásilek po celé ČR za jednotnou cenu. Vláda nastavila tento limit na deseti milionech korun, senátní návrhy i současný poslanecký návrh ho snižují na tři miliony.

Podle dřívějšího vyjádření poslance Husáka má toto snížení limitu zabránit možným podvodům, které by spočívaly v tom, že se firma rozdělí na více menších firem s nižšími tržbami pod limitem tak, aby nemusely přispívat. Třetím návrhem je povinnost provozovatelů poštovních služeb označovat u nich podané zásilky tak, aby bylo jasné, u koho zákazník tuto zásilku podal. To má zabránit zneužívání sítí ostatních firem.

Autor: ČTK, try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.