Trh se spotřebním zbožím potvrdil oživení. Táhnou ho telefony | e15.cz

Trh se spotřebním zbožím potvrdil oživení. Táhnou ho telefony

Na trhu se spotřebním zbožím nejvíce "frčí" chytré telefony
Na trhu se spotřebním zbožím nejvíce "frčí" chytré telefony
• 
ZDROJ: Karlis Dambrans, Flickr.com (CC BY 2.0)

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V prvním čtvrtletí zaznamenal trh technického spotřebního zboží v České republice meziroční nárůst o více než 14 procent v cenovém vyjádření. Nejvyšší dynamiku má sektor telekomunikací a poptávka se zvyšovala i ve všech ostatních sektorech s výjimkou fota.

Obrat sektoru telekomunikací podle průzkumu společnosti GfK zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2015 meziroční nárůst téměř 39 procent, a udržuje si tak dlouhodobě pozitivní vývoj.

Nadále se zvyšuje váha chytrých telefonů, které tvoří klíčovou kategorii v sektoru. Pozitivní vývoj zaznamenaly také telefony s uhlopříčkou displeje pět palce.

U spotřební elektroniky došlo ke změně trendu a po dlouhodobých poklesech začal trh opět růst. Mírně zvýšená poptávka je u televizorů, což generují modely s větší úhlopříčkou a pokročilejšími parametry jako Smart TV a Ultra HD.

Pokračuje oživení u audio trhu, kde v prvním čtvrtletí rostou všechny kategorie: stolní audiosystémy, reproduktory, HiFi komponenty i rádio přístroje. Díky akčním videokamerám se do pozitivních čísel dostaly opět i videokamery.

Vývoj trhu podle sektorů v porovnání s rokem 2014

Vývoj obratu u zboží dlouhodobé spotřeby v porovnání s rokem 2015Autor: CfK
Zdroj: GfK

Malé a velké spotřebiče: trh nadále přidává

První čtvrtletí roku 2015 pokračovalo u malých domácích spotřebičů v pozitivním trendu z minulého roku a momentálně je na úrovni téměř 14 procent růstu.

Díky meziročnímu zvýšení průměrné ceny napříč všemi sledovanými kategoriemi zároveň rostou všechny sledované produktové skupiny. Nejvýraznější nárůst je vidět u zubní hygieny a odšťavňovačů. Naopak kávovary sice vykazují meziroční navýšení v hodnotě, přitom výrazně klesají v kusovém vyjádření.

V prvním kvartálu roku trh s velkými domácími spotřebiči dosáhl solidního dvouciferného růstu v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.

Pozitivní vývoj v kusovém i hodnotovém vyjádření je vidět u všech produktových skupin, s nejvyšší dynamikou rostou sušičky. U většiny kategorií došlo k mírnému nárůstu průměrné prodejní ceny.

V IT vedou počítače, kulhají tablety

Pozitivní vývoj na trhu informačních technologií pokračoval i v prvním čtvrtletí letošního roku. Meziročně se celkový objem tržeb navýšil o více než devět procent. Nejvýrazněji k tomu přispěly stolní a přenosné počítače a rovněž monitory. Všechny tyto kategorie rostly dvouciferným tempem.

Naopak negativní vývoj zaznamenaly tablety, a zůstávají tak v červených číslech stejně jako v posledním čtvrtletí loňského roku. V rámci přenosných počítačů je i nadále patrný pokles průměrné ceny, což výrazně ovlivňují levná Bing zařízení.

Kancelářská technika: poptávka po laserových zařízeních

Prodeje kancelářské techniky pokračovaly solidním růstem tržeb. Celková hodnota prodejů v prvním kvartálu meziročně vzrostla o více než devět procent.

Celkový nárůst tržeb je tažen zejména pokračující poptávkou po laserových multifunkčních zařízeních. Spotřebitelé v rostoucí míře nakupují i lépe vybavená pokročilejší zařízení s vyšší pořizovací cenou a nižšími provozními náklady.

Foto: čísla méně červená

Trh digitálních fotoaparátů se nadále ocitá v červených číslech, ale po dlouhé době trh z hlediska hodnoty meziročně poklesl pouze o 1,6 procenta, což se dá považovat za úspěch. K tomuto vývoji přispěly všechny sledované segmenty, zvláště pak kompakty s pevným objektivem, kde se poptávka přesouvá k dražším zařízením.

Průměrná mzda vzrostla na 25 686 Kč, co si za ni koupíme?

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah