V Praze roste odpor proti ovládnutí Pražských služeb městem | E15.cz

V Praze roste odpor proti ovládnutí Pražských služeb městem

Jeden z vozů společnosti Pražské služby.
Jeden z vozů společnosti Pražské služby.
• 
ZDROJ: Prazske sluzby

Tereza Čapková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Až u antimonopolního úřadu s nejvyšší pravděpodobností skončí snaha hlavního města, které chce ovládnout společnost Pražské služby. Firma by poté měla mít na starosti svoz odpadu z celého území metropole. Radnice Prahy 2 se proti záměru ostře vymezila, tvrdí, že to zamezí konkurenci, zdvojnásobí se počet popelářských vozů v ulicích a městská část navíc přijde o peníze, které vložila do svozové firmy Komwag.

Spolu s radnicí Prahy 2 proti budoucímu monopolu Pražských služeb vystoupily i svozové společnosti AVE a Komwag. Pražské služby by měly začít svážet odpad z celé Prahy 1. listopadu, kdy vyprší smlouvy se současnými svozovými firmami.

„Nikdo z magistrátu o tom s námi nejednal, nevíme, jaký je plán, a jak jsou Pražské služby na svoz připraveny,“ uvedl zástupce starosty Prahy 2 Jan Vaněk.

Krok magistrátu má na chod Prahy 2 dost zásadní vliv, doposud odpad z území městské části svážela společnost Komwag, ve které radnice vlastní 34 procent akcií. Tím, že by teď svoz převzaly Pražské služby, přijde Praha 2 podle Vaňka na dividendách o několik milionů korun a znehodnotí se akcie v řádu desítek milionů korun.

Jeden popelářský vůz za druhým

Komwag má navíc s městskou částí smlouvu na svoz živnostenského odpadu, od podzimu by se tak počet popelářských vozů v městské části zdvojnásobil. Podobné problémy očekává senátor Tomáš Kladívko také v Praze 9, kde se o svoz odpadu stará společnost AVE. „Vybudovali jsme tady systém, který je zajímavý a funguje,“ poznamenal Kladívko. Teď očekává zdražení služeb. „Každý monopol v tržním hospodářství, který jde tímto směrem, není dobrý,“ uvedl k záměru města.

Šéf odpadové společnosti AVE Roman Mužík sdělil, že se firma v nejbližších dnech chystá kvůli postupu města podat dotaz na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). „Tato veřejná služba by měla být soutěžena,“ poznamenal.

Společnost Pražské služby se nechce podle mluvčího Radima Many k situaci až do čtvrtečního zasedání valné hromady firmy vyjadřovat.

Spalovna Malešice Autor:
Pod Pražské služby spadá i malešická spalovna (zdroj E15)

Radní hlavního města v úterý rozhodli, že si zapůjčí akcie menšinového vlastníka Pražských služeb, firmy Northward Holding. Praha chce cenné papíry koupit a stát se stoprocentním vlastníkem společnosti. Za akcie zaplatí zhruba 800 milionů korun. Akvizici už posvětilo pražské zastupitelstvo a mimořádná valná hromada společnosti.

Propad tržeb?

Pokud Praha akcie nevykoupí, hrozí podle náměstaka primátora Jiřího Vávry Pražským službám propad tržeb až 40 procent, tedy v případě, že by nevyhrály tendr na svoz městského odpadu.

Hlavní město drží 76,92 procenta akcií Pražských služeb. Zbytek patří šesti dalším subjektům. Největší část (19,3 procenta) vlastní Northward Holding, která ji před časem koupila od skupiny Natland. Hodnota celého obchodu by neměla přesáhnout 950 milionů korun. Praha obchod připravovala několik let.

Autor: Tereza Čapková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.