Válka na Ukrajině komplikuje zotavení cestovního ruchu | e15.cz
Štítek Premium

Válka komplikuje zotavení cestovního ruchu. Západní turisté se bojí jezdit do Česka

Lukáš Vojáček

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Turistický průmysl se po dvou hubených letech koronakrize začíná pozvolna vracet na úroveň před pandemií. Oživení sektoru však může v některých evropských zemích přibrzdit probíhající válka na Ukrajině, varuje americký server CNBC. Cestovatelé se například vyhýbají destinacím v blízkosti konfliktu. Dalším státům zase mohou chybět peníze od bohatých ruských turistů. Česká republika spadá do obou kategorií.

Chuť lidí cestovat je po rozvolnění protipandemických opatření obrovská. Celosvětový počet turistů, kteří na začátku letošního roku vyrazili do ciziny, se oproti loňsku více než zdvojnásobil. Slibně vypadá také předpověď pro nadcházející měsíce. Až 56 procent Evropanů se mezi dubnem a zářím chystá na zahraniční dovolenou, píše Evropská komise pro cestování (ETC).  

Největší evropská cestovní kancelář – britsko-německá TUI Group – na konci března oznámila, že množství rezervací pro letní sezonu již dosáhlo osmdesáti procent z těch zakoupených v posledním předcovidovém roce 2019. V letošním roce proto očekává návrat k normálním číslům. 

Společnost dokonce začala od 1. dubna splácet obří půjčku ve výši čtyř miliard eur, téměř sto miliard korun, kterou dostala od německé státní banky KfW na přežití koronakrize, což lze vnímat jako další signál, že se turistický sektor staví zpátky na nohy.             

Na co si dát pozor při zařizování cestovního pojištění:

Video se připravuje ...

Cizinci do Prahy stále nejezdí

Přestože strach ze zdravotních rizik mezi cestovateli opadá a odvětví se celkově uzdravuje, musí čelit i novým výzvám. Tou nejhorší je válka na Ukrajině. „Největším problémem jsou obavy lidí cestovat do zemí, jež mají společnou hranici s Ruskem nebo Ukrajinou,“ říká Jennifer Griscavageová, zakladatelka americké společnosti Runway Travel.

Stanice CNBC k tomu dodává, že současný konflikt představuje nepříjemnou komplikaci především pro státy z východní části Evropské unie, jejichž cestovní ruch už loni a předloni významně utrpěl vinou pandemie. K těmto zemím patří i Česko.  

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery