Výherce obřího jackpotu vsadil tiket v Pardubickém kraji | E15.cz

Výherce obřího jackpotu vsadil tiket v Pardubickém kraji

Eurojackpot
Eurojackpot
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výherce rekordních 2,466 miliardy korun v evropské loterii Eurojackpot vsadil svůj tiket den před losováním v Pardubickém kraji. Použil náhodný tip a za plnou sázenku zaplatil 400 korun, uvedl mluvčí společnosti Sazka Václav Friedmann. Sazka v Česku sázky do Eurojackpotu přijímá od loňského října.

„Přesnější údaje poskytovat nebudeme z důvodu ochrany soukromí výherce. Skutečnost, že výherce vsadil v Pardubickém kraji, ještě neznamená, že tam opravdu žije,“ podotkl mluvčí. V minulosti se podle něj několikrát stalo, že lidé vsadili například během dovolené nebo služební cesty.

K zisku hlavní výhry musel sázející trefit sedm čísel, když pět z nich vybírá z 50 a zbylá dvě z deseti. Pravděpodobnost zisku prvního pořadí tak je jedna ku 95 milionům. Sázející z Česka bral výhru s čísly 12, 14, 18, 38 a 46 a dvojicí doplňkových čísel 9 a 10.

Přípravy Sazky: bezpečnostní předpisy, finanční poradce i psycholog

Nyní mu zbývá 32 dní na to, aby se o svou výhru přihlásil. „Jakmile se výherce přihlásí a my ověříme jeho výherní sázenku, do 60 dní převedeme celou částku na jeho účet. Výhry v České republice nepodléhají zdanění, výherce tedy obdrží celou částku,“ dodal Friedmann. V případě velkých výher je podle něj běžné, že se lidé přihlásí až druhý nebo třetí týden po losování. Důvodem prý je zklidnění emocí a alespoň rámcová představa o tom, jak s penězi naložit.

Kvůli této rekordní výhře Sazka změnila svá pravidla pro vyplácení výher. Zatímco dříve jméno výherce stovek milionů korun znali většinou dva lidé ze společnosti, nyní se ho dozví pouze technik, který v takzvané milionářské místnosti v sídle Sazky ověří pravost tiketu. Výherce na místě může požádat o vyplacení hotovosti, maximálně však 400 tisíc korun. Zbytek Sazka do 60 dnů převede bezhotovostně na bankovní účet nebo více účtů.

Rozložení výhry na více účtů výherci pravděpodobně doporučí i finanční poradce, jehož služby Sazka zajistí. K dispozici bude i psycholog. Jejich služby výherce může, ale také nemusí využít.

Čísla v loterii Eurojackpot se losují každý pátek večer v Helsinkách. V České republice jsou výhry vypláceny v českých korunách a jejich výše je dána aktuálním kurzem v den losování.

Dosavadní rekord českého Eurojackpotu byl 17,3 milionu korun

Miliardářská loterie Eurojackpot se hraje v 16 evropských zemích a na výhry se skládají všichni sázející. Dosavadní druhá nejvyšší výhra v Eurojackpotu padla v Německu, bylo to kolem 1,61 miliardy korun. V Česku dosud sázející získal v Eurojackpotu nejvíce 17,3 milionu korun.

V Česku dosavadní rekordní výhru získal předloni v listopadu manželský pár z Chrudimska. Ve hře Sportka vyhrál téměř 400 milionů korun. Manželé tehdy oznámili, že velkou část peněz věnují na dobročinné účely, zejména na pomoc nemocným dětem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah