Celníky povede Milan Poulíček. Šlachta se o místo neucházel | E15.cz

Celníky povede Milan Poulíček. Šlachta se o místo neucházel

Kontrola kamionů, ilustrační foto
Kontrola kamionů, ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

Pavel Otto, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pověřil Milana Poulíčka (50) funkcí generálního ředitele Celní správy ČR. Dlouholetý pracovník celní správy Poulíček se podle zákona ujme funkce po získání bezpečnostní prověrky. Předchozí ředitel Petr Kašpar ke konci června rezignoval. Následně odešli i další lidé z vedení celní správy. Babiš pak čelil kritice například od předsedy rozpočtového výboru Sněmovny Václava Votavy (ČSSD), že činnost Celní správy ČR je ochromena.

Kašpar oznámil v květnu, že ke konci června z čela úřadu odejde ze zdravotních důvodů. K poslednímu červnu opustil funkci také zástupce generálního ředitele pro výkon Vladimír Štainer. Už začátkem června skončil dočasný náměstek František Halás, když mu vypršela doba, po kterou byl do funkce pověřen. Ke konci července pak má odejít i náměstek pro ekonomiku Tomáš Pinkas.

„Jeho hlavním úkolem bude hladká implementace a úspěšné zvládnutí nových klíčových agend celní správy, jako jsou nové kompetence v oblasti trestního řízení, nebo nelítostný boj s nelegálním hazardem díky novému zákonu o hazardních hrách,“ uvedl Babiš.

Prošel výběrovým řízením

Poulíčka však čeká i personální stabilizace Celní správy, jejíž vedení předminulý měsíc opustil údajně ze zdravotních důvodů Petr Kašpar. Následovali ho náměstci pro výkon a ekonomiku Vladimír Šteiner a Tomáš Pinkas, ve službě byli přes dvě desítky let. Oba odešli kvůli ztrátě motivace.

Za rozvrat Celní správy kritizuje Babiše předseda rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny Václav Votava (ČSSD). Navzdory pověření Poulíčka trvá na tom, aby Babiš přišel zákonodárcům vysvětlit, proč Celní správu opustilo v krátké době prakticky celé její vedení. „Ať přijde i pan Poulíček, rádi si vyslechneme jeho záměry,“ řekl E15.cz Votava.

Nový šéf celníků za svoji prioritu označil zefektivňování výběru cel a daní. Ten v posledních letech roste. Zatímco v roce 2010 vybrali celníci podle výroční zprávy téměř 703 miliard korun, v roce 2014 to bylo 789 miliard.

Poulíček pracuje v celní správě od roku 1987. V minulosti působil například jako ředitel Odboru pátrání Celního ředitelství Plzeň nebo náměstek ředitele Celního úřadu Rozvadov. Od roku 2003 do současnosti vykonával funkci ředitele Odboru pátrání Generálního ředitelství cel.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah