Český soud poprvé zrušil firmu kvůli trestné činnosti | e15.cz

Český soud poprvé zrušil firmu kvůli trestné činnosti

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Martin Siebert, Euro E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Krajský soud v Praze potvrdil přelomový rozsudek Okresního soudu v Benešově, kterým zrušil firmu kvůli její trestné činnosti. Pyšelská společnost Lax Prag nepodávala daňová přiznání a neodváděla DPH a stát tak připravila o necelý milion korun. Na lavici obžalovaných se vedle jednatelů firmy ocitla i samotná firma.

„Obžalovaná právnická osoba vykonávala pouze činnost spojenou s trestnou činností,“ citovaly Hospodářské noviny odůvodnění verdiktu benešovskou soudkyní Zdeňkou Dufkovou.

Zatímco jednatelé dostali osmnástiměsíční, respektive třicetiměsíční podmíněný trest, firmu soudkyně potrestala zrušením. Verdikt v úterý potvrdil Krajský soud v Praze, proti rozsudku se už nejde odvolat.

Stát nyní do firmy, která poskytovala strážní služby, pošle likvidátora. Podle soudkyně ale už nebude moci co likvidovat: firma je bez majetku a už dva roky nevykovává žádnou činnost.

Zákon, který firmám dává odpovědnost za trestné činy, v Česku platí už dva roky. Soudy podle něj vynesly sedm pravomocných rozsudků, ale v pěti případech byla trestem pro firmu jen pokuta několik desítek tisíc korun, ve dvou pak společnosti musí na své náklady zveřejnit rozsudek v médiích. Ke zrušení podniku došlo až nyní, dodaly HN.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější