ČT vystřihla ze Zemanova projevu kritiku Bakaly. Prý chyba editora

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman Zdroj: ctk

Česká televize vystřihla z reportáže o projevu prezidenta Miloše Zemana kritickou zmínku hlavy státu o podnikateli Zdeňkovi Bakalovi. Prezident o Bakalovi mluvil 13. listopadu na konferenci k výročí 25 let svobodného podnikání v České republice. Podle generálního ředitele ČT Petra Dvořáka šlo o editorské pochybení, a událost nechá posoudit takzvaným editoriálním panelem.

„Jdeme po stoupající cestě, na které jsou některé zbytečné kameny. Tu Viktor Kožený, tu Zdeněk Bakala, tu mnozí další,“ prohlásil Zeman na konferenci, kterou pořádala Hospodářská komora. Z příspěvku České televize ale Bakalovo jméno zmizelo, upozornil server Britské listy.

Střihačský zásah do prezidentových slov na facebooku kritizoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „ČT jako veřejnoprávní instituce placená z peněz koncesionářů musí celou věc jednoznačně vysvětlit a vyvodit důsledky. Zatím nabízí dvě varianty, obě připouští střihový zásah do projevu prezidenta republiky. To je samozřejmě zcela nepřijatelný postup,“ sdělil Ovčáček. ČT podle něj není Federální úřad pro tisk a informace, aby takto hrubě zasahovala do výroků kteréhokoliv politika. „Vyvolávat ducha ústředního ředitele ČST (Jana) Zelenky 25 let po znovuzískáni svobody je tristní,“ dodal Ovčáček.

Televize v reakci na divácký dotaz uvedla, že reportáž byla sestříhána „z časových důvodů“. Celý prezidentův projev zazněl na programu ČT24, kanál ČT1 odvysílal zkrácenou verzi.

„Nelze mluvit o cenzuře. Domnívám se ale, že v tomto konkrétním případě evidentně došlo k editorskému pochybení, o objektivní posouzení ale požádám Editoriální panel ČT,“ uvedl Dvořák. Mluvčí televize Alžběta Plívová ČTK upřesnila, že Česká televize v den konání odvysílala na ČT24 celý projev prezidenta, tématu se následně věnovala i v jedné reportáži Událostí.

Sám Bakala situaci nechtěl komentovat. „Ke zmiňované záležitosti, o které jsme se dozvěděli až nyní prostřednictvím médií, se nebudeme vyjadřovat,“ sdělil ČTK jeho mluvčí Tomáš Pavlík.

Zeman nepřirovnal Bakalu ke Koženému poprvé. Už loni při jednání s tehdejším premiérem Jiřím Rusnokem a vedením Bakalovy těžení společnosti OKD prohlásil, že podnikatel po Viktoru Koženém může stát dalším symbolem rozkradené země.

Před rokem také prezident navrhl, aby Bakalova společnost RPG Byty přenechala někdejší byty OKD veřejnému sektoru, například Moravskoslezskému kraji. Z jejich výnosu by se pak financovalo prodloužení těžby ve ztrátovém dolu Paskov do roku 2016.