Denník N nemusí opravit komentář o podnikání Penty, rozhodl soud

Marek Dospiva, spolumajitel Penty

Marek Dospiva, spolumajitel Penty Zdroj: Anna Vackova, E15

Nová zástavba v okolí Masarykova nádraží
Nová zástavba v okolí Masarykova nádraží
Nová zástavba v okolí Masarykova nádraží
Nová zástavba v okolí Masarykova nádraží
Noční vizualizace
7
Fotogalerie
Finanční skupina Penta neuspěla s žalobou na vydavatele slovenského listu Denník N za jeho komentář o podnikání skupiny ve zdravotnictví, rozhodl bratislavský soud. Verdikt není pravomocný.

Penta žádala soud, aby listu uložil povinnost uveřejnit opravu za komentář, ve kterém noviny psaly kromě jiného i to, že Penta po ovládnutí slovenské zdravotní pojišťovny Dôvera má například dobré podmínky vydělat ve zdravotnictví. A to přesunem zisků z pojišťovny do svých zdravotnických zařízení.

Finanční skupina tvrdila, že komentář obsahuje skutková tvrzení, která jsou prezentována jako kategorická a nesporná fakta a že takový způsob zpracování skutkových tvrzení je v rozporu s etickými pravidly žurnalistiky.

Podívejte se, jak chce skupina Penta přestavět centrum Prahy:

Soudkyně podle listu ale rozhodla, že výroky v článku jsou hodnotícími úsudky. V jednom výroku, který se ovšem nevztahoval na Pentu, by podle ní šlo uvažovat o skutkovém tvrzení.

List uvedl, že Penta na něj podala i dalších pět žalob za články o podnikání skupiny ve zdravotnictví a zbrojařském průmyslu.

Denník N založili bývalí redaktoři celostátního listu Sme, kteří z tohoto deníku odešli, když se Penta v roce 2014 stala partnerem nového spolumajitele vydavatelství Sme. Penta, která podniká v různých odvětvích, v minulosti získala vliv i v dalších slovenských médiích. Loni akvizicí vydavatelství regionálních novin (Vltava-Labe-Press) a časopisů (Astrosat) skupina vstoupila na český mediální trh.