Do čela Totalu se postaví šéf jeho rafinérií Pouyanné | E15.cz

Do čela Totalu se postaví šéf jeho rafinérií Pouyanné

Nový šéf Totalu Patrick Pouyanné
Nový šéf Totalu Patrick Pouyanné
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Francouzská ropná společnost Total si se jmenováním nástupce zesnulého Christopha de Margerieho pospíšila. Šéfa firmy, který na počátku týdne zahynul při leteckém neštěstí na letišti v Moskvě, nahradí Patrick Pouyanné. Ten v Totalu od roku 2012 vedl divizi rafinerií a chemické výroby. U firmy působí od roku 1997.

Předsedou správní rady se podle firemního sdělení stane po de Margeriem Thierry Desmarest, který byl v letech 1995 až 2007 výkonným ředitelem Totalu. Funkci však bude zastávat jen do konce roku 2015, kdy na jeho místo nastoupí Pouyanné. Ten tak bude od počátku roku 2016 zastávat obě nejvyšší funkce v podniku.

Dosavadní třiašedesátiletý šéf Totalu zahynul v noci na úterý na moskevském letišti Vnukovo v letounu, který při startu narazil na vzletové dráze do vozu na odklízení sněhu. Vyšetřovatelé za příčinu považují hrubou nedbalost letištních pracovníků. Při katastrofě spolu se svým jediným cestujícím zahynuli i oba piloti a stevardka.

De Margerie se podle ruských médií zasazoval za pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medveděvem a dalšími vládními představiteli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah