Investice do energetiky a západní Evropa jako primární cílový trh | E15.cz

Investice do energetiky a západní Evropa jako primární cílový trh

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Globální právní firma Squire Sanders zveřejnila svoji zprávu China Outbound M&A Trends 2012 vytvořenou ve spolupráci s mergermarket. Zpráva analyzuje aktivitu v oblasti akvizic a fúzí v roce 2011 a v první polovině roku 2012 a jasně dokumentuje dramatický růst Číny, jakožto globálního investora – od roku 2005 se objem zahraničních čínských akvizic ztrojnásobil a celková hodnota zahraničních akvizic a fúzí vzrostla téměř pětkrát.

Střední a východní Evropa je sice v naší zprávě zmiňovaná, ale je třeba si přiznat, že není pro čínské investory prioritou. Přesto se českým podnikům při jejich exportních aktivitách v Číně v rámci strategii podporované českou vládou mohou naskytnout příležitosti nalezení potřebného kapitálu. Nejen pro umisťování českých výrobků a služeb v Číně, ale i pro umisťování čínského kapitálu u nás je potřeba vyvíjet aktivní vzdělávací a vysvětlovací práci – a to nejen ze strany vládních institucí, ale i z privátní sféry,“ říká vedoucí partner pražské kanceláře Squire Sanders, Radek Janeček.
Nejdůležitější zjištění jsou následující:

-Mezi cílovými sektory dominují energetika a přírodní zdroje (30 % z objemu transakcí a 70 % z hodnoty transakcí) následované chemickým a zpracovatelským průmyslem (21 % z objemu transakcí a 11 % z hodnoty transakcí.

-Přesun původu investorů z Hongkongu do pevninské Číny, která zaznamenala významný nárůst v počtu nakupujících (58 %) a největší podíl na hodnotě transakcí (65 %) od roku 2009.

-Co se týká hodnoty transakcí, jako cílový trh dominuje Severní Amerika (s podílem 35 %), jejímiž největšími lákadly jsou společnosti působící v oblasti těžby a zpracování ropy a zemního plynu.

-Co se týká objemu transakcí, je nejoblíbenějším cílovým trhem západní Evropa, s téměř třetinovým podílem (29 %) na celkovém objemu transakcí v roce 2011; co do počtu transakcí patří první příčka průmyslovým a chemickým společnostem (29 %), které ovšem v hodnotě transakcí předběhl energetický sektor (podílející se celkem 61 % oproti 18 %).

-Počet transakcí v oblasti akvizic a fúzí v západní Evropě vzrostl v roce 2012 na 48 (200% nárůst od roku 2005) a transakce dosáhly v roce 2011 hodnoty 25 miliard USD, dvacetinásobek oproti hodnotě v roce 2009; vzrostla také průměrná hodnota transakce ze 193 milionů USD v roce 2005 na přibližně 500 milionů USD v roce 2010 a 2011.

-Co se jednotlivých zemí týká, na prvním místě se mezi cílovými trhy umístila Austrálie s celkem 32 transakcemi, od roku 2011 do současnosti, v hodnotě 11 miliard USD, zatímco první místo v hodnotě transakcí patří Kanadě – 26,8 miliard USD.

-V rámci Evropy je daleko největším cílovým trhem Velká Británie (20 transakcí v hodnotě 17,42 miliardy USD), následovaná druhým Německem (18 transakcí hodnotě 1,73 miliardy USD).

William Downs, celosvětový šéf skupiny Squire Sanders zaměřené na korporátní právo a finance, říká: „Přesun těžiště, co do počtu zájemců, na pevninskou Čínu odráží neutuchající hlad ČLR po surovinách, nových distribučních kanálech, duševním vlastnictví a nových technologiích. Zahraniční akvizice a fúze Číny v posledních několika letech se vyznačují neustále většími a odvážnějšími transakcemi; v roce končícím v červnu 2012 přesáhlo hodnotu 1 miliardy USD celkem 22 transakcí, z nichž největší byla akvizice Northumbrian Water ze strany Cheung Kong Infrastructure Group v hodnotě 7,8 miliardy USD.“

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah