Knížák se nemusí omluvit svému nástupci v čele NG Fajtovi | E15.cz

Knížák se nemusí omluvit svému nástupci v čele NG Fajtovi

Knížák se nemusí omluvit svému nástupci v čele NG Fajtovi
Milan Knížák
• 
ZDROJ: Anna Vacková/E15

ČTK

Bývalý šéf Národní galerie (NG) Milan Knížák se nemusí omluvit svému nástupci Jiřímu Fajtovi za výroky v České televizi (ČT), rozhodl dnes odvolací Vrchní soud v Praze. Knížák v roce 2010, kdy vedl Národní galerii, o Fajtovi řekl, že galerii zruinoval. Fajt do Knížákova nástupu v NG vedl Sbírku starého umění. Městský soud v Praze před dvěma roky omluvu Fajtovi uznal, Knížák se ale odvolal.

Dnešní rozhodnutí je pravomocné, lze pouze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Soudkyně Romana Vostrejšová zamítla omluvu, kterou měl Knížák podle předchozího verdiktu zařídit v ČT v pondělí nebo středu večer v podobě obrazové sekvence.

Fajt má rovněž zaplatit náklady soudního řízení. Knížákovy výroky nebyly podle soudkyně nad rámec přiměřené kritiky. „Chtěl poukázat na pochybení svých předchůdců. Nedostatky tam jistě byly,“ dodala.

Dezolátní stav

Omluva se měla týkat Knížákova výroku v pořadu Kontexty, že kunsthistorici, kteří před ním vedli NG, ji dovedli do naprosto dezolátního stavu. „A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval,“ uvedl v ČT. Fajt tehdy nicméně nebyl generálním ředitelem NG a tvrdí, že na finanční chod galerie neměl vliv. Šéfem NG se stal v polovině letošního roku.

Fajt ani Knížák se jednání neúčastnili. Knížákův advokát Jaroslav Hostinský považuje rozsudek za spravedlivý. „Myslel jsem, že vrchní soud posoudí tuto věc objektivně, což se stalo,“ řekl ČTK po verdiktu. Fajtova právnička Daniela Popovová uvedla, že další postup bude řešit po poradě s klientem.

Nešlo o věcnou kritiku

Hostinský navrhoval zamítnutí žaloby, protože se podle něj prokázalo, že působení Fajta v NG vykazovalo závažné nedostatky. „Žalobce (Fajt) porušoval zákon o zadávání veřejných zakázek, proplácel nadhodnocené faktury a nakupoval drahý nábytek do své kanceláře v době, kdy finanční situace galerie byla špatná,“ řekl právník. Vše prý prokázala kontrola ministerstva.

Fajtova zástupkyně chtěla žalobu uznat. „Předmětný výrok nepředstavuje věcnou kritiku a vybočuje z hranic přiměřené kritiky. Nepodařilo se prokázat, že ekonomická pochybení jsou v příčinné souvislosti s jednáním žalobce,“ dodala.

Pražský městský soud řešil případ před dvěma roky podruhé. Dříve rozhodl, že se Knížák omlouvat nemusí. Důvodem byla nízká sledovanost pořadu, ve kterém kritika zazněla. Omluva přes Českou tiskovou kancelář a jeden z celorepublikových deníků by tak byla nepřiměřená. Proti verdiktu se Fajt odvolal a soud následně rozsudek zrušil a vrátil případ k novému projednání.

Milan Knížák: Kreativita je sprosté slovo. Mělo by se zakázat

Jiří Fajt: Když se Pražana zeptáte na Národní galerii, v lepším případě si vzpomene na Národní muzeum

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!