Mládek vyzval šéfa ČEB Klumpara k rezignaci, prý překročil kompetence | E15.cz

Mládek vyzval šéfa ČEB Klumpara k rezignaci, prý překročil kompetence

ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes vyzval šéfa České exportní banky (ČEB) Jiřího Klumpara k rezignaci. V rozhovoru pro úterní Lidové noviny prý překročil své kompetence manažera. Klumpar totiž navrhl vytvoření nové Konsolidační banky z části České exportní banky. Takovéto návrhy mu podle Mládka vůbec nepřísluší a nemá je projednány s žádným akcionářem. S Mládkovým požadavkem souhlasí i ministr financí Andrej Babiš.

Sám Klumpar je nyní na služební cestě v zahraničí a k ministrově výzvě se vyjádří až po setkání s Mládkem, sdělila ČTK mluvčí ČEB Věra Dušková.

„S velkým znepokojením jsem zaznamenal rozhovor generálního ředitele České exportní banky Jiřího Klumpara pro Lidové noviny. Pan generální ředitel výrazným způsobem překročil své kompetence manažera, řídícího instituce, která má podporovat export do obchodně obtížných teritorií,“ uvedl Mládek.

Podle Mládka prý navíc takto problém vůbec nestojí. „Po konzultaci s klíčovými kolegy ve vládě jsem zjistil, že nikdo z nich si vytvoření Konsolidační banky II nepřeje,“ dodal šéf resortu průmyslu.

Současná situace má proto podle něj jediné řešení, a to je rezignace s okamžitou platností, aby Klumpara nemusela odvolávat dozorčí rada České exportní banky.

S Mládkovým požadavkem souhlasí Babiš. „Já s tím návrhem souhlasím, protože je nepřijatelné vytvářet nějakou novou konsolidační agenturu. A ČEB potřebuje urychleně řešit své problémy,“ uvedl ministr financí. Jeho resort je spolu s ministerstvy průmyslu, zahraničí a zemědělství vykonavatelem akcionářských práv státu v ČEB.

Jedna z možných variant

„Součástí transformačního procesu může být i vytvoření takzvané špatné banky nebo nějaké konsolidační jednotky,“ řekl v rozhovoru pro LN Klumpar. Zdůraznil ale, že jde o jednu z možných variant a rozhodnout budou muset právě akcionáři.

Fakticky by to znamenalo, že se ČEB rozdělí na zdravou část a onu špatnou banku. Podle Klumpara zatím není jasné, zda by byly do špatné části převedeny jenom vyloženě kolabující úvěry za zhruba 15 miliard Kč, nebo všechny „ostře sledované“ pohledávky za 40 miliard korun.

Ředitel ČEB Jiří Klumnpar Autor: Archiv/Euro
Jiří Klumpar (zdroj: Euro/archiv)

Jiří Klumpar je předsedou představenstva a generálním ředitelem České exportní banky od prosince 2012. ČEB byla předtím bez ředitele od 20. září, kdy rezignoval Tomáš Uvíra. Klumpar je bývalý nucený správce Agrobanky a rovněž působil v České národní bance.

Klumpar v březnu uvedl, že ČEB má problematické pohledávky za 16 miliard korun. Z této částky by zhruba šest až sedm miliard mohla vymoci zpátky. Zbylých devět až deset miliard korun bude velmi obtížně vymahatelných.

ČEB je vlastněna čtyřmi ministerstvy, a to ministerstvem financí, průmyslu a obchodu, zemědělství a zahraničí, mají po 20 procentech akcií. Zbytek drží Exportní garanční a pojišťovací společnost, kterou ovládají také čtyři ministerstva, každé vlastní čtvrtinu akcií.

Pavel Páral: Neobyčejné kouzlo podpory exportu

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah