Od lidí pro lidi (a zpět) | E15.cz

Od lidí pro lidi (a zpět)

Blog Lucie Bednárové
Blog Lucie Bednárové
• 
ZDROJ: archiv

Lucie Bednárová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Je libo pohlednici s obrázkem řeckého premiéra Alexise Tsiprase, láhev řeckého vína či Ouza nebo rovnou koš plný vybraných řeckých pochoutek, jako jsou olivy či sýr feta? Proč ne, ale jak už to tak bývá, něco za něco….

Vysvětlení je následující: devětadvacetiletému prodejci luxusní obuvi v Londýně Thomu Feeneymu došla zkrátka trpělivost. Měl už dost politiků, kteří již několik měsíců hledají řešení krize po uši zadluženého Řecka, a rozhodl se proto po vzoru jiných projektů spustit crowdfundingovou sbírku s názvem Greek Bailout Fund na podporu řecké ekonomiky.

Jednoduchou matematikou dospěl k tomu, že aby Řecko dostálo svým závazkům vůči mezinárodním věřitelům a odrazilo se ode dna, stačilo by, aby každý Evropan přispěl třemi eury. Jak je u podobných projektů zvykem, dárce se za to mohl těšit na dárek – v tomto případě na balíček s výše zmíněnými lahůdkami nebo po zaslání štědřejšího obnosu třeba na zájezd do Atén.

Stránka, kterou provozuje portál Indiegogo, si takovým nápadem okamžitě získala ohlas. S tím, jak rostla její návštěvnost, přibývala i eura na kontě – jen za první dva dny se na něm objevilo přes půl milionu eur, na který se složilo téměř 35 tisíc lidí.
Ač se nakonec podařilo vybrat jen zlomek cílové částky (dva miliony z 1,6 miliardy eur) a peníze poputují zpět na účty dárců, o neúspěchu projektu nemůže být řeč. Nebývalý zájem o kampaň svědčí o jednom - lidé nejsou lhostejní, a pokud je politici svou neschopností opravdu rozzlobí, neschovají se do ulity a dokážou být vynalézaví.

Ostatně právě Řekové by mohli vyprávět…

Chcete něco dodat? Souhlasíte, nebo jste proti? Reagujte prostřednictvím facebookových komentářů, které můžete psát přímo zde pod článkem.

Autor: Lucie Bednárová, šéfredaktorka portálu EurActiv.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah