Poslanci si chtějí posvítit na veřejnoprávní média | E15.cz

Poslanci si chtějí posvítit na veřejnoprávní média

POD ZÁKONEM: Česká televize se v rámci samoregulace rozhodla prozatím nevyužívat ke komerčním účelům povoleným zákonem
dětský kanál ČT :D
POD ZÁKONEM: Česká televize se v rámci samoregulace rozhodla prozatím nevyužívat ke komerčním účelům povoleným zákonem dětský kanál ČT :D
• 
ZDROJ: Jan Hrouda

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci se chtějí víc zaměřit na zákony upravující fungování médií. Na dnešním jednání volebního výboru uvedli, že hodlají diskutovat například o situaci kolem odvádění DPH Českou televizí, mediálních radách, koncesionářských poplatcích či úsporách veřejnoprávních médií. Jednat budou také o někdejším návrhu na sloučení České televize s Českým rozhlasem.

Některými konkrétními normami a jejich novelami se již nyní zabývá pracovní skupina spadající pod ministerstvo kultury. „Myslím, že Sněmovna by měla být v oblasti mediálních zákonů ambicióznější, než jenom upravovat dílčí věci“ uvedl na dnešním jednání volebního výboru jeho předseda Martin Komárek (ANO). Mimo jiné proto, že normy jsou údajně již zastaralé. „Měli bychom otevřít problémy typu sloučení rozhlasu a televize,“ poznamenal s tím, že „buldozerem“ této myšlenky byl kdysi další člen výboru, poslanec Vítězslav Jandák (ČSSD).

Náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová k tomu poznamenala, že tato myšlenka zatím není v horizontu současné pracovní skupiny, která se má zabývat mimo jiné podněty k předkládaným zákonům, mezi nimiž jsou odvádění DPH, fungování Rady Českého rozhlasu a České televize nebo chystaná digitalizace.

„Já jsem s tím pohořel. Na Slovensku se to realizovalo,“ poznamenal dnes Jandák ke svému někdejšímu návrhu. „Pojďme diskutovat, jaký model vytvoříme. Jsem pro to jít na to z gruntu a ne flastrovat,“ dodal. Těmto debatám se nebrání ani poslanec Zbyněk Stanjura (ODS), ale musí podle něj být známy cíle. „Z toho, jak debata běží, vyplývá, že nic nehoří a máme čas na debatu,“ poznamenal Stanjura. V otázce DPH je podle Stanjury třeba rozhodnout, na koho by byla převedena výdajová povinnost, jestli na stát, nebo koncesionáře.

„Česká televize a rozhlas nefungují špatně, není to na revoluci,“ upřesnil Komárek. Poslanci veřejnoprávním médiím chtějí údajně jen pomoci. Volební výbor, který má ve Sněmovně na starosti mediální záležitosti, se do budoucna chce zabývat mj. volbou jednotlivých kontrolních rad, dalším zmíněným okruhem byla právní subjektivita rad, aby se dohledové orgány nestaly „vazaly“ generálních ředitelů. Otázkou je podle Komárka také existence jakýchsi dozorčích rad, které by na vedení veřejnoprávních firem více dohlížely. „Chybí tam jednoznačně dozor, který by viděl do hospodaření,“ dodal.

Pracovní skupina k nové legislativě funguje pod ministerstvem kultury. Dále v ní zasedají zástupci České televize, Českého rozhlasu a jejich rad, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Fakulty sociálních věd UK a také Hana Marvanová z ministerstva spravedlnosti. Ve výčtu okruhů, jimiž se bude zabývat, náměstkyně jmenovala například stanovení veřejné služby veřejnoprávních médií, daňovou situaci kolem DPH, postup při jmenování kontrolních orgánů, ale i koncentraci vlastnictví, změny licenčních podmínek v souvislosti s takzvanými dokrývači či oblast ochrany dětí. Některé podněty získala v reakci na předložené návrhy novel zákonů o Českém rozhlasu, České televizi a zákonu o rozhlasovém a televizním vysílání.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah