Šiška a Hojer s odvoláním neuspěli, soud jim zvýšil tresty | e15.cz

Šiška a Hojer s odvoláním neuspěli, soud jim zvýšil tresty

Vladimír Šiška a Milan Hojer u odvolacího soudu
Vladimír Šiška a Milan Hojer u odvolacího soudu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud poslal exnáměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku a šéfa odboru informatiky Milana Hojera na sedm a šest let do vězení za vydírání a zneužití pravomoci při veřejné zakázce. Případ týkající se tendru pro firmu OKsystem se řešil podruhé. Původně dvojice dostala šest a pět let vězení. Odvolací soud ale rozsudek zrušil a Městský soud v Praze se musel kauzou zabývat znovu. Někdejší úředníci vinu odmítají. Proti verdiktu se na místě odvolali, kauza tak míří opět k Vrchnímu soudu v Praze.

Případ se týká softwarové firmy OKsystem, která pro ministerstvo zajišťovala dlouhodobě čtyři rozsáhlé informační systémy. Úřad se ale v roce 2011 domluvil s jiným dodavatelem, společností Fujitsu Technology Solutions, a to bez výběrového řízení. Vedení OKsystemu v tom vidělo rozpor se zákonem o veřejných zakázkách. Firma se proto obrátila na antimonopolní úřad.

Šiška a Hojer žádali podle obžaloby od jednatele OKsystemu stažení stížnosti na ministerstvo, za což měla firma získat zakázku za nejméně 100 milionů korun. V opačném případě by prý zakázku nedostala. Jednatel firmy jejich postup ohlásil policii.

Podle soudce Petra Nováka se potvrdilo vydírání ze strany tehdejších úředníků, protože údajně tlačili firmu ke stažení stížnosti pod pohrůžkou. Vyšší trest soud zvolil kvůli předchozímu pokynu odvolacího vrchního soudu k rozšíření kvalifikace činu, dodal Novák.

Pijavice na státním rozpočtu?

Obžalovaní odmítli rozhodnutí soudu komentovat. Obhájce Hojera Eduard Bruna žádal pro klienta zproštění obžaloby, nebo podmínku za pomoc při trestném činu. Trest vězení v tomto případě nechápe. „Předával nařízení zadaná shora. Byl k tomu zavázán jako ministerský úředník podle pokynů vlády,“ řekl advokát. OKsystém si podle obhajoby vytvořil na ministerstvu monopolní pozici a nové vedení ministerstva dostalo za úkol snížit náklady.

Rovněž právník Šišky Tomáš Sokol žádal soud o osvobození. „Není jasné komu měl být opatřen prospěch,“ zpochybňoval tvrzení obžaloby. Ministerstvo bylo podle něj pro OKsystem hlavní zdroj příjmů, přičemž služby firmy byly prý předražené. Společnost označil jako „pijavici na státním rozpočtu, která sála miliardy, na které ve skutečnosti neměla nárok.“ Právní zástupce firmy nechtěl vyjádření Sokola komentovat, podle něj podobná slova nepatří do soudního řízení.

Šiška i Hojer vinu odmítají

Kvůli Šiškovu trestnímu stíhání rezignoval v říjnu 2012 jeho nadřízený, ministr Jaromír Drábek (TOP 09). Bývalí vysoce postavení úředníci ministerstva od začátku odmítají, že by se snažili někoho vydírat nebo podplácet. Podle Šišky se s firmou vyjednávalo, aby se urovnaly vztahy mezi ministerstvem a společností, jež se snažila stížností uhájit postavení monopolního dodavatele systémů. Jednání prý byla standardní a plnily se pracovní úkoly.

Proti jejich verzi ale vystoupil jednatel Oksystem Martin Procházka, který chování dvojice při obchodních jednáních označil před soudem za nepřiměřený nátlak nebo vydírání.

Obžaloba Šišku s Hojerem viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a z podplacení formou přidělení veřejné zakázky, za což jim hrozilo pět až 12 let vězení. Soud původně jejich jednání přehodnotil na vydírání, u kterého je stejná trestní sazba. Pražský vrchní soud ale vrátil případ k novému projednání, protože městský soud na překvalifikování případu obžalované včas neupozornil a ti se pak podle toho nemohli hájit.

Šiška čelí dalším žalobám

Šiška je obviněný také s dalšími třemi lidmi v souvislosti s údajně zmanipulovanými IT zakázkami na provoz systému výplaty sociálních dávek. Za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže mu hrozí pět až 12 let vězení. Podle policie uzavřelo ministerstvo práce v roce 2011 s několika firmami dohodu o tom, že obejdou povinnost vyhlásit veřejnou soutěž a rozdělí si trh s výplatou sociálních dávek. V kauze údajně vznikl „neoprávněný prospěch“ zhruba 217 milionů korun.

Pražský městský soud má na stole ještě další obžalobu Šišky, která se týká údajného pokusu nezákonně přidělit miliardovou zakázku na kontrolu dávek firmě IBM. Kauzou se začne zabývat koncem května.

Kauza náměstka Šišky
27. února 2012 Nadační fond proti korupci oznámil, že podal trestní oznámení na ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), jeho prvního náměstka Vladimíra Šišku a na neznámé pachatele. Důvodem bylo podezření, že se dotyční mohli dopustit několika trestných činů při zavádění nových informačních systémů pro výplaty dávek pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na péči a dávek pro tělesně postižené.
3. května 2012 Policie potvrdila, že prošetřuje, zda se při zavádění systémů pro výplaty dávek na ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestal trestný čin.
1. října 2012 Náměstka Šišku a ředitele odboru informatiky MPSV Milana Hojera obvinila protikorupční policie z podplácení. Podle ní nabídli firmě OKsystem přidělení veřejné zakázky za nejméně 100 milionů korun, pokud stáhne stížnost na postup ministerstva při jiné veřejné zakázce.
2. října 2012 Ministr Drábek odvolal Šišku z funkce. Ministr zároveň prohlásil, že odejde z funkce, pokud se prokáže, že se jeho náměstek dopustil trestného činu.
3. října 2012 Soud poslal Šišku do vazby, z níž byl propuštěn po několika týdnech. Ministr Drábek oznámil, že ke konci října odejde z vlády.
2. března 2013 Policie oznámila, že v souvislosti s údajně zmanipulovanou zakázkou na provoz systému výplaty sociálních dávek MPSV stíhá několik osob, mezi nimi i Šišku. Šlo již o druhou trestní kauzu bývalého náměstka.
24. června 2013 Městské státní zastupitelství oznámilo, že Šiškovi i Hojerovi rozšířilo stíhání za podplácení o trestný čin zneužití pravomoci úřední osoby.
27. června 2013 Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality navrhl obžalovat Šišku a Hojera z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zastupitelství žalobu podalo o měsíc později.
17. listopadu 2013 Policie Šišku obvinila z několika trestných činů kvůli další zakázce. Ministerstvo práce si chtělo v roce 2012 bez výběrového řízení pronajmout od společnosti IBM systém, který měl kontrolovat posudkové lékaře, a zabránit tak zneužívání dávek. Tendr nakonec zrušil antimonopolní úřad.
27. května 2014 Pražský městský soud Šišku nepravomocně potrestal šesti lety vězení za vydírání v kauze OKsystem. Hojerovi uložil pět let.
25. září 2014 Vrchní soud v Praze zrušil květnový rozsudek nad Šiškou i Hojerem a případ vrátil k novému projednání.
29. ledna 2015 Vrchní státní zastupitelství v Praze oznámilo, že na Šišku podalo obžalobu v souvislosti se zakázkou na kontrolu sociálních dávek, kterou měla bez výběrového řízení získat firma IBM. Společně s Šiškou čelí obžalobě i soudní znalec, který k zakázce zpracoval posudek.
3. dubna 2015 Pražský městský soud potrestal Šišku v kauze OKsystem sedmi lety vězení, Hojerovi uložil šest let. Proti verdiktu se lze odvolat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery