Unipetrol mění vedení firmy. Switajewského vystřídá Modrzejewski | E15.cz

Unipetrol mění vedení firmy. Switajewského vystřídá Modrzejewski

Andrzej Modrzejewski
Andrzej Modrzejewski
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Marek Switajewski po více než třech letech skončil jako předseda představenstva petrochemické společnosti Unipetrol, dnes ho odvolala dozorčí rada firmy. S účinností od 2. července ho nahradí Andrzej Modrzejewski (65), kterého do funkce zvolilo představenstvo.

Switajewski skončil také jako generální ředitel podniku, o jeho nástupci představenstvo zatím nerozhodlo, řekl mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda.

Novým členem a místopředsedou představenstva Unipetrolu byl dnes zvolen Krzysztof Zdziarski (54), místopředsedou představenstva se stal Mirosław Kastelik. Zástupce dozorčí rady Unipetrolu přitom na valné hromadě před deseti dny uvedl, že změny v představenstvu firmy se nechystají. Upozornil tehdy ovšem, že podobné informace by dozorčí rada předem ani zveřejnit nemohla, protože mají vliv na cenu akcií.

Modrzejewski studoval v Polsku a USA, dříve mimo jiné působil jako investiční ředitel a následně i jako generální ředitel polského národního investičního fondu. V letech 1999 až 2002 byl generálním ředitelem společnosti PKN Orlen, jejíž součástí je Unipetrol od roku 2005. Později působil jako poradce v oblasti managementu a investic.

Zdziarski přichází do představenstva Unipetrolu z funkce výkonného ředitele rafinérské výroby PKN Orlen, studoval v Polsku, Kanadě a USA. V minulosti mimo jiné po sedm let vedl polskou pobočku zasilatelské firmy UPS a posledních pět let byl předsedou představenstva společnosti Orlen Południe.

V sedmičlenném představenstvu zůstávají Martin Durčák, Andrzej Kozłowski, Robert Małłek a Łukasz Piotrowski. Skupina Unipetrol patří v Česku k největším z hlediska obratu a zaměstnává 4500 lidí.

Návrat k zisku

Loni se Unipetrol přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Valná hromada před deseti dny schválila vyplatit za loňský rok dividendu 5,52 koruny na akcii, ačkoli minoritní akcionáři ji chtěli vyšší. Dividendu firma vyplatila naposledy za rok 2007.

Skupina Unipetrol provozuje mimo jiné rafinérie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou a čerpací stanice Benzina. Firma minulý měsíc zahájila u Litvínova na Mostecku výstavbu nové polyetylénové jednotky za 8,5 miliardy korun, která je největší investicí v českém petrochemickém průmyslu.

Loňský rozsáhlý požár, který odstavil provoz petrochemie v Záluží u Litvínova, holding podle jeho informací připravil na ušlém zisku o 7,4 miliardy korun. Byla to největší mimořádná událost v chemičce po roce 1989.

Unipetrol je jednou z největších skupin v ČR, provozuje Benzinu
Vizitka petrochemické společnosti Unipetrol, která dnes změnila vedení představenstva; odvolaného předsedu a generálního ředitele firmy Marka Switajewského nahradí od 2. července v čele představenstva Andrzej Modrzejewski (65):

Vznik: Společnost Unipetrol byla založena v roce 1994. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Privatizace Unipetrolu patřila k nejkontroverznějším a nejdiskutovanějším prodejům státního majetku.

Charakteristika: Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Skupinu tvoří především Česká rafinérská, která je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v ČR s rafinériemi v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, a Unipetrol RPA, který je předním českým producentem v oblasti rafinérských, petrochemických a agrochemických surovin (zkratka RPA znamená rafinérie, petrochemie, agrochemie).

Loni v listopadu Unipetrol sloučil dceřinou společnost Benzina s Unipetrol RPA. Do skupiny patří například i společnosti Paramo Pardubice a Butadien Kralupy a několik dalších.

Postavení na trhu: Skupina Unipetrol patří v Česku k největším firmám z hlediska obratu.

Základní kapitál: 18,13 miliardy korun

Majetkové poměry: PKN Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl, dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek pak drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Hospodářské výsledky: Unipetrol se v roce 2015 přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun.

Počet zaměstnanců: 4500 lidí

Ostatní:

- Unipetrol v ČR provozuje síť čerpacích stanic Benzina, která je na trhu lídrem a v současné době má 407 stanic.

- Nedávná valná hromada firmy schválila vyplatit za loňský rok dividendu 5,52 koruny na akcii, ačkoli minoritní akcionáři ji chtěli vyšší. Dividendu firma vyplatila naposledy za rok 2007.

- Loni v srpnu zasáhl areál Unipetrolu v Záluží u Litvínova rozsáhlý požár. Největší mimořádná událost v chemičce po roce 1989 odstavila provoz petrochemie, kde se zpracovává ropa. Ušlý zisk způsobený havárií dosáhl podle informací holdingu 7,4 miliardy korun.

- Letos v červnu koupil Unipetrol od polské firmy Anwil po deseti letech zpět neratovickou chemičku Spolana za jeden milion eur (zhruba 27 milionů Kč).

- Firma minulý měsíc zahájila u Litvínova na Mostecku výstavbu nové polyetylénové jednotky. Náklady na největší investici v českém petrochemickém průmyslu jsou 8,5 miliardy korun. Zahájení výroby je plánováno na polovinu roku 2018.
Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah