Výzkum: Televize a weby zůstávají hlavními zdroji zpráv | E15.cz

Výzkum: Televize a weby zůstávají hlavními zdroji zpráv

Moderátorka Událostí Jolana Voldánová
Moderátorka Událostí Jolana Voldánová
• 

red

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na rozdíl od rostoucí konzumace mobilního a televizního zpravodajství, sledovanost zpravodajských webů v roce 2011 spíše stagnovala. I nadále klesá čtenost tištěných novin a potvrzují se mezinárodní čísla fragmentace zpravodajství do různých platforem.

Tyto a další trendy v konzumaci zpravodajství sleduje již čtvrtým rokem výzkum Zpravodajské weby společnosti Mediaresearch, koncem roku 2011 prováděný na vzorku 1009 respondentů starších 15+ let z internetového NetPanelu.

Televize-web-rádio-tisk

Stejně jako v minulých letech jsou pro internetovou populaci nejvýznamnějšími zdroji zpravodajství televizní vysílání a zpravodajské weby. Zhruba tři čtvrtiny uživatelů internetu sledují internetové a televizní zpravodajství alespoň jednou denně. Třetí nejsledovanější je zpravodajství v rádiu, alespoň jednou denně si je vyslechne polovina respondentů. Zpravodajství v tisku si stále drží čtvrté místo ve zpravodajských zdrojích, ale jak se zdá mílovými kroky je dohání zpravodajství v mobilních zařízeních. Zpravodajství v mobilu totiž alespoň denně konzumuje již 16 % respondentů, kdežto noviny čte s touto frekvencí jen o 8 % lidí více (celkem čtvrtina dotázaných).

Zpravodajství v mobilních zařízeních pak oproti loňskému roku nabralo slušný vítr do plachet a zdá se, že mírně roste i sledovanost zpravodajství v televizi. Příčinou může být přivyknutí na rozšířené formáty průběžného denního zpravodajství i proniknutí TV na internet (archivy, online sledování televize). Roste totiž i deklarovaný počet minut strávených s televizním zpravodajstvím. Naproti tomu čtenářů tištěného zpravodajství postupně ubývá, v souladu s celosvětovými trendy.

Zpravodajským webům dominují Novinky a iDNES

Podle výzkumu Mediaresearch celková konzumace zpravodajství na internetu spíše stagnuje a téměř to vypadá, že i zpravodajským webům z koláče sledovanosti ukrojila mobilní zařízení.
Pokud jde o rozložení sil, nejvíce respondentů sleduje zpravodajství na Novinky.cz (52 % alespoň denně, 80 % alespoň týdně) a iDNES.cz (46 % alespoň denně, 74 % alespoň týdně). Bronz v konzumaci internetového zpravodajství připadá tradičně Aktuálně.cz (30 % alespoň denně, 61 % alespoň týdně). Velmi podobnou navštěvovanost zpravodajství pak mají dle deklarace respondentů z internetového panelu servery Tn.cz, ČT24.cz a iHNed.cz (alespoň denně cca 10 %, alespoň týdně cca 27 %).

Autor: red

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah