Philip Morris zvýšil v Česku zisk o čtvrtinu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Philip Morris zvýšil v Česku zisk o čtvrtinu

ČTK

Společnosti Philip Morris ČR, která je předním výrobcem a prodejcem tabákových výrobků v zemi, vzrostl v pololetí meziročně čistý zisk o 24,7 procenta na 1,6 miliardy korun. Tržby bez spotřební daně a DPH stouply o sedm procent na 5,8 miliardy korun. 

"Naše konsolidované tržby byly podpořeny příznivým vývojem cen v České republice a na Slovensku, odrážejícím zvýšení prodejních cen, a dále růstem celkového trhu cigaret v obou zemích, zejména v důsledku příznivé ekonomické situace," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Philip Morris ČR Árpád Könye.

Podle Richarda Miřátského z Komerční banky růst tržeb mírně překonal očekávání analytiků. Protikuřácký zákon, který začal v Česku platit na konci května, se podle něj zřejmě projevil jen okrajově v nižším tempu růstu spotřeby oproti sousednímu Slovensku. "Mírným překvapením pro nás byly tržby z výrobních služeb, u kterých jsme očekávali nárůst vzhledem k přesunům výroby z ostatních výrobních závodů společnosti a které oproti našemu předpokladu víceméně stagnovaly," komentoval Miřátský tržby za výrobní služby, které představovaly 1,3 miliardy korun. "Očekáváme, že dobré pololetní výsledky podpoří akcie společnosti v dalším posilování," dodal analytik.

Tržby v České republice bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 8,5 procenta na tři miliardy korun. Celkový trh cigaret v České republice vzrostl o 1,3 procenta na deset miliard kusů cigaret, na Slovensku o 4,2 procenta na 3,5 miliardy kusů. Tržní podíl firmy u cigaret zůstal v Česku stejný - činil 45,8 procenta, na Slovensku poklesl o 0,7 procentního bodu na 56,7 procenta.

Philip Morris letos vtrhne do Čech s chytrou cigaretou, cílí na miliardové tržby

Objem domácího odbytu v Česku se snížil o dvě procenta na 4,4 miliardy kusů cigaret. Důvodem bylo podle firmy zejména zvýšení spotřební daně v letošním roce, která byla zohledněna v prodejních cenách maloobchodu. Na Slovensku naopak odbyt vzrostl, a to o 2,5 procenta na dvě miliardy kusů cigaret.

"Zatímco celkový trh cigaret v České republice mírně vzrostl, náš tržní podíl u cigaret zůstal stejný. Pokračující růst tržního podílu značek Marlboro, L&M a Chesterfield byl totiž plně kompenzován nižším podílem místních značek. Co se týče celkového trhu cigaret na Slovensku, došlo k jeho nárůstu, ale náš tržní podíl u cigaret se lehce snížil. Tento pokles byl způsoben zejména snížením tržního podílu místních značek a částečně eliminován nárůstem podílu značky L&M," dodal Könye.

Zoot.cz expanduje do Polska a Maďarska, čeká tržby přes miliardu

Philip Morris ČR v Česku zaměstnává přes 1000 lidí. S akciemi společnosti se obchoduje na pražské burze.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!