Počet lidí bez práce klesl v USA na sedmileté minimum | E15.cz

Počet lidí bez práce klesl v USA na sedmileté minimum

Počet lidí bez práce klesl v USA na sedmileté minimum
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK
pav

Ve Spojených státech vzniklo v únoru zhruba 295 tisíc nových pracovních míst, což bylo výrazně více, než se čekalo. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,5 procenta z lednových 5,7 procenta, a sestoupila tak nejníže od května 2008. Dnešní údaje tamního ministerstva práce ukázaly další podstatné zlepšování trhu práce, které může přimět centrální banku (Fed), aby už brzy zahájila zvyšování úrokových sazeb.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že v únoru vznikne 240 tisíc nových míst. Míra nezaměstnanosti měla podle nich klesnout pouze na 5,6 procenta.

Ministerstvo zpřesnilo lednový údaj o tvorbě nových pracovních příležitostí směrem dolů o 18 tisíc na 239 tisíc míst. Počet nových pracovních míst rostl v únoru již dvanáctým měsícem za sebou o více než 200 tisíc. Za poslední tři měsíce vytvářela největší světová ekonomika v průměru 288 tisíc pracovních míst měsíčně a za poslední rok vzniklo asi 3,3 milionu příležitostí.

Míra nezaměstnanosti ale klesla podle ministerstva hlavně proto, že z kategorie pracovní síly odešel větší počet lidí, kteří se tak přestali počítat mezi nezaměstnané. Míra participace, která měří podíl lidí hlášených v kategorii pracovní síly na počtu lidí v aktivním věku, sestoupila zpět na pětatřicetileté minimum 62,8 procenta.

Růst mezd se po výrazném lednovém zrychlení zpomalil na 0,1 procent a za poslední rok průměrná hodinová mzda stoupla o dvě procenta. Meziroční růst mezd ale i tak výrazně překonává meziroční míru inflace, i když jen díky tomu, že ta se v lednu dostala vlivem prudkého zlevnění benzinu do záporného pásma.

Fed by mohl zvýšit sazby

Míra nezaměstnanosti už vstoupila do rozmezí 5,2 až 5,5 procenta, které Fed považuje za příznak solidního ekonomického růstu, který ještě nevyvolává riziko růstu inflace. Analytici nyní předpokládají, že díky stabilnímu zlepšování situace na trhu práce Fed přistoupí k prvnímu zvýšení klíčové úrokové sazby z nynější prakticky nulové úrovně už v červnu.

Měnový výbor Fedu se sejde 17.-18. března. Řada ekonomů očekává, že by mohl už nyní signalizovat možnost červnového zvýšení sazeb tím, že ve svém prohlášení nezopakuje, že bude při uvažování o zvyšování úroků „trpělivý“. Fed drží sazby prakticky na nule od finanční krize a recese roku 2008.

Zvýšené vyhlídky na brzké přitvrzení měnové politiky americké akcie dnes mírně oslabilo. Kurz dolaru naproti tomu rostl a euro vůči němu poprvé od září 2003 kleslo pod 1,09 dolaru.

Americká ekonomika v loňském čtvrtém čtvrtletí prudce zpomalila růst na 2,2 procenta z pětiprocentního výkonu ve třetím kvartálu. Podle prognóz ekonomů by ale měla v letošním roce vykázat růst kolem tří procent, což by bylo nejvíce za posledních deset let.

Autor: ČTK, pav
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!