Deště téměř zastavily žně v některých krajích | E15.cz

Deště téměř zastavily žně v některých krajích

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deštivé počasí v posledních dvou týdnech výrazně zpožďuje sklizeň obilovin v Česku. Podle údajů Agrární komory ČR zemědělci sklidili k 2. srpnu 17 procent ploch všech obilovin. To je sice téměř stejně jako loni (16 procent), ale ve stejném období předloňského roku to bylo 30 procent a o rok dříve přes dvě pětiny osetých ploch.

„V některých krajích se sklizeň prakticky zastavila,“ uvedl poradce prezidenta komory Jan Záhorka. Nejdále se sklizní jsou na jižní Moravě, ve středních Čechách a Královéhradeckém kraji. Nejmenší sklizeň hlásí ve Zlínském a Karlovarském kraji. Některé oseté plochy déšť natolik podmáčel, že je nebude možné sklidit. „Po prudkých deštích se zvyšuje polehlost porostů s významným ohrožením kvality,“ podotkl Záhorka.

Hektarové výnosy jsou zatím vyšší než loni. V průměru za všechny obiloviny dosahují 5,4 tuny, což je o 0,7 tuny více než v průměru za celou loňskou sklizeň. Nejdále zemědělci pokročili u ozimého ječmene, který sklidili z 92 procent ploch s výnosem 4,82 tuny na hektar (loni 4,5 tuny). Sklizeň řepky je v polovině. Také její kvalitu poznamenají deště. „Na Moravě dochází ke ztrátám a snížení výnosu i kvality,“ uvedl Záhorka. Výnos je 3,1 tuny na hektar, zatím více, než je loňský průměr.

Sklizeň obilovin podle krajů Autor: Agrarni komora CR

Autor: duk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.