Gin zažívá celosvětovou renesanci, i v Česku jeho spotřeba rychle roste | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Gin zažívá celosvětovou renesanci, i v Česku jeho spotřeba rychle roste

Gin zažívá celosvětovou renesanci, i v Česku jeho spotřeba rychle roste
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ČTK

Jana Pouzarová

Prodeje ginu po celém světě výrazně stoupají. Jen za minulý rok vzrostl trh o sedm procent, v zemi svého původu, Velké Británii, dokonce o čtvrtinu. Také Česko následuje zahraniční trend, rostou zde zejména prémiové kategorie.


Stoupající popularitu ginu pozorují za hranicemi už několik let. Podle zprávy společnosti The International Wine & Spirit Record (IWSR) vzrostly celosvětové prodeje ginu jen za minulý rok o 7,4 procenta. Z 50 největších trhů s ginem jich rostlo 39, z toho 19 dvouciferně.

Velká Británie, jakožto kolébka ginu, jde ve spotřebě příkladem. Minulý rok zde stouply prodeje o 27 procent, zákazníci nakoupili tolik lahví, že by vyšlo po jedné na každého tamního dospělého obyvatele. Druhým největším trhem v Evropě je Španělsko, celosvětově se ginu daří na Filipínách, kde se rozšířil zejména díky španělským osadníkům. 

Poptávka v poslední době roste i v Česku. To potvrzuje Martin Žufánek ze stejnojmenného českého lihovaru: „V roce 2014 jsme prodali 4700 lahví ginu. V roce 2017 už to bylo 18000 lahví, takže po třech letech šlo o 282procentní nárůst.“ Kromě dvou vlastních značek v lihovaru pálí i zakázkové giny, v letošním roce už mají za sebou deset druhů. 

Prazdroj zdraží, přidávají se i ostatní. Pivo je nesmyslně levné, zní z minipivovarů

„Po období sladších destilátů a likérů konce minulého století se konzumenti vracejí k sofistikovanějším drinkům,” říká Václav Jahn, šéfbarman pražského La Casa de la Havana vieja. Nejvýrazněji stoupá poptávka po ginech vyšších cenových kategorií. „Letošní rok tento trend vnímáme zejména u prémiových ginů. Jejich popularitu dokládá dvouciferný růst celého ginového portfolia naší společnosti,“ dodává Kateřina Janoušková ze společnosti Premier Wines & Spirits, která v Česku distribuuje a prodává víno a destiláty.

„Éra ginu začala asi před pěti lety, nejvyšší růst zaznamenává přibližně poslední tři roky,“ uvádí Jahn. Podle něj za to může hlavně zvyšující se úroveň gastronomie a s ní související alkoholová gramotnost konzumentů. „Dlouhodobě roste poptávka po prémiovosti. V posledních letech se začala vyrábět spousta kvalitních ginů a zároveň jde o návrat k jednoduchosti, ke klasice. Lidé začali pít sofistikovanější drinky. V dnešní době si člověk dá gin s tonikem, ale raději si zaplatí za kvalitnější gin i tonik,“ říká Jahn a doplňuje: „Gin je čím dál oblíbenější také kvůli snadné dostupnosti a široké nabídce. Už od dvacátých a třicátých let se bere mezi mixology jako nejpoužitelnější báze pro koktejly.“ Kromě Gin & Tonicu je základem dalších oblíbených drinků jako martini, negroni nebo gimlet.

Oblíbený koktejl jako hnací motor růstu uvádí také Janoušková: „Gin & Tonic je osvěžující letní drink, a proto jeho spotřeba roste i v České republice. Zákazníci prahnou po osvěžení a jsou otevřeni objevovat nové chutě. Z toho důvodu vedle nárůstu prémiových ginů vnímáme také vysoký růst ochucených prémiových toniků.“

Majitel Becherovky zvýšil zisk o 13 procent. Pomohla mu asijská poptávka po lihovinách

Dalším důvodem může být stoupající obliba ginu celebritami. Na začátku tohoto roku koupil herec Ryan Reynolds, známý třeba z filmu Deadpool, významný podíl amerického výrobce Aviation Gin. Ten hlásí od transakce téměř třímístný růst v několika státech. A podle Reynoldse je pořád dostatek prostoru i pro nové značky. Na trh vstoupil také pornoherec Ron Jeremy, který ginu propůjčil svou přezdívku Hedgehog neboli ježek.

Rostoucí trend můžeme pozorovat i v prostředí českých restauračních zařízení. “V našem baru jsme za poslední tři roky zdvojnásobili výběr ginů a zároveň jsme výrazně zkvalitnili nabídku, právě kvůli poptávce ze strany hostů,” potvrzuje Jahn za La Casa de la Havana vieja. V Česku během posledních let vzniklo také několik podniků specializujících se výhradně na Gin & Tonic. Najdete je v Praze, Brně a Olomouci.

I prognózy do budoucna jsou příznivé. Zpráva IWSR uvádí, že 19 z 20 největších trhů s ginem dále poroste minimálně do roku 2021.

Prodejci lihovin Rémy Cointreau ČR vzrostly tržby na 2,25 miliardy korun

Autor: Jana Pouzarová
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!