Mlékaři chtějí udržet cenu másla na padesáti korunách. Zvykejte si na návrat k normálu, vzkazují | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Mlékaři chtějí udržet cenu másla na padesáti korunách. Zvykejte si na návrat k normálu, vzkazují

ČTK

Na cenu másla 50 korun za čtvrt kilogramu by si měli lidé zvykat, řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Je to návrat k normálu poté, co v minulosti na mléku zemědělci prodělávali, dodal. Někteří obchodníci si už ale shání levnější máslo z jiných zemí.

Současná cena je podle Pýchy daná hlavně růstem marže, kterou si určují mlékárny a prodejci. Cena mléka, za kterou zemědělští prvovýrobci prodávají, byla v letošním prvním pololetím s 8,06 Kč za litr nižší než před 12 lety, uvedl. Na vysoké ceně pro spotřebitele se tak podepisují marže obchodníků, které se pohybují mezi 25 až 30 procenty, dodal.

Zemědělci podle něj loni stejně jako na začátku letošního roku na mléku prodělávali, do zisku se dostanou až nyní v červenci nebo v srpnu.

Rohlík.cz připravuje expanzi do Německa i dalších států, shání na ni stovky milionů

Podle posledního šetření Českého statistického úřadu stálo máslo v červnu 187,5 korun za kilogram, proti loňskému roku jde o 43procentní zdražení. Máslo by dál nemělo radikálně zdražovat, ani zlevňovat, uvedl Pýcha. Přechod spotřebitelů kvůli vysoké ceně másla na rostlinné tuky neočekává.

Někteří obchodníci ale už na zdražení reagují a shání si levnější máslo z jiných zemí. Například internetový prodejce Rohlik.cz jej kupuje z Finska. "Po prvním dnu akční cenové nabídky, kdy máslo na Rohlik.cz stálo 159,5 korun za kilogram (39,9 Kč za čtvrtku), se proti předcházejícímu týdnu zvedly prodeje této potraviny o devět procent. Očekáváme v tomto týdnu nárůst prodejů o dalších deset až 20 procent. Tím bychom dosáhnout stejných objemů prodeje jako před krizí," řekla mluvčí firmy Michala Gregorová.

Boj o drahé potraviny pokračuje. Jurečka lhal, tvrdí Svaz obchodu a cestovního ruchu

Spotřeba másla v ČR podle údajů ČSÚ stoupá. Předloni činila 5,5 kilogramu na osobu, meziročně šlo o skoro osmiprocentní navýšení. V roce 2007 snědl průměrný Čech 4,2 kilogramu másla.

OBRAZEM: Vedro si vybírá svou daň i při žních. Podívejte se na ohořelé kombajny za miliony
OBRAZEM: Sparta přišla o desítky milionů z pohárů, radují se Srbové. Nahlédněte do kotle Bělehradu
Kola s berany kupují i miliardáři, říká majitel Favoritu. Přibližovat značku masám se nechystá

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!