Pěstování léčebného konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl tendr | e15.cz

Pěstování léčebného konopí se odkládá, jeden z účastníků napadl tendr

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Státní ústav pro kontrolu léčiv zatím nemůže dokončit soutěž na českého pěstitele léčebného konopí, jeden z účastníků ji napadl u antimonopolního úřadu. Smlouvu s pěstitelem proto stát zatím nepodepíše.

Podle serveru idnes.cz tak není jasné, jak dlouho bude Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o věci rozhodovat, a tedy ani to, kdy se první legální tuzemské konopí dostane k pacientům.

„Úřad pro ochranu hospodářské soutěže obdržel návrh od společnosti Velvana, a.s. Bylo zahájeno prvostupňové správní řízení, úřad si zatím vyžádal od zadavatele dokumentaci,“ cituje idnes.cz mluvčí úřadu Martina Švandu.

České lékárny již pacientům nabízejí konopí dovážené z ciziny. Jeho cena je však několikanásobně vyšší, než kolik by mělo stát tuzemské konopí. Gram z dovozu stojí v lékárnách většinou kolem 300 korun. Lékový ústav již koncem loňského roku uvedl, že v soutěži o českého dodavatele zvítězila s nejlepší cenou firma Elkoplast Slušovice, která nabídla cenu 68 korun bez DPH za gram.

iDnes.cz píše, že do druhého kola tendru postoupily Elkoplast Slušovice, firma Medihemp a právě společnost Velvana, která do soutěže šla spolu s firmou Leros a Výzkumným ústavem rostlinné výroby.

Správní řízení by mohlo skončit v dubnu

Správní řízení zahájil antimonopolní úřad podle idnes.cz 27. února. Skončit by mohlo v dubnu, protože správní řízení podle Švandy trvají obvykle 60 dnů. Řízení ale může být i delší. „Záleží samozřejmě na složitosti případu,“ řekl zpravodajskému webu mluvčí.

Léčba konopím je v ČR legální od dubna 2013 na zmírnění obtíží dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. V praxi se ale zatím téměř neprovádí. Konopí se vydává na elektronický předpis, registr výdejů v lékovém ústavu byl spuštěn loni v listopadu. Od prosince 2014 do února 2015 dostalo na recept konopí deset pacientů. Indikovány k léčbě jsou 2000 až 3000 nemocných, velká část jich tedy zůstává dál odkázána na černý trh či vlastní výpěstky s rizikem, že se dostanou do konfliktu se zákonem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery