Šumava postupovala při kůrovcové kalamitě správně, rozhodl soud | E15.cz

Šumava postupovala při kůrovcové kalamitě správně, rozhodl soud

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/Veis David

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl, že šumavský národní park zasahoval při asanacích kůrovcové kalamity vyvolané špatnými rozhodnutími předchozími vedeními v letech 2007 až 2010 správně. Likvidace následků kůrovcové kalamity národní park prováděl v letech 2011 až 2013. Soud tak zamítl žalobu aktivistů, kteří postup parku zpochybňovali.

Podle aktivistů by se kůrovcem napadené stromy v Národním parku Šumava neměli kácet. Rozsudek nejvyššího správního soudu je pravomocný, uvedl mluvčí parku Pavel Pechoušek.

„Postup Správy NP a CHKO Šumava vycházel z ustanovení paragrafu 32 odst. 1 a 2 lesního zákona, ukládajícího vlastníku lesa povinnost provádět opatření, jimiž bude předcházeno a zabráněno působení škodlivých činitelů na les, a při vzniku mimořádných okolností a nepředvídaných škod v lese (větrné a sněhové kalamity, přemnožení škůdců, nebezpečí vzniku požárů v období sucha apod.) činit bezodkladná opatření k jejich odstranění a pro zmírnění jejich následků,“ stojí v rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v Brně.

Žalobu ekologických aktivistů na postup parku zamítl už v roce 2011 soud v Klatovech. Justice se kauzou zabývala téměř tři roky. „Rozhodnutí soudu a skončení celého procesu beru jako potvrzení toho, že jsme postupovali v boji proti kůrovci správně a zákonným způsobem. Ekologičtí aktivisté se nám snaží naši práci všemožně znepříjemnit, přitom odbornost jde v jejich případě mnohdy stranou. Tady naštěstí zvítězil zdravý rozum,“ uvedl ředitel NP Šumava Jiří Mánek.

Kůrovcová kalamita začala gradovat po orkánu Kyrill v roce 2007. Tehdy kvůli tomu lesníci na Šumavě porazili stromy v objemu 767 143 krychlových metrů dřeva. Na letošní rok park plánoval pokácet 30 tisíc až 50 tisíc krychlových metrů v případě stromů napadených škodlivých broukem. Výrazný pokles poukazuje na to, že gradace kůrovcové kalamity končí, řekl před časem Mánek.

Šumavská Kvilda bojuje s developery. Vzala si na pomoc národní park

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.