Tak velkou krizi si ve výrobě vepřového nepamatuji, říká Jurečka | E15.cz

Tak velkou krizi si ve výrobě vepřového nepamatuji, říká Jurečka

Marian Jurečka
Marian Jurečka
• 
ZDROJ: Michael Tomes, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministerstvo zemědělství začalo diskutovat o další mimořádné podpoře pro producenty vepřového masa a mléka, mohli by z českého rozpočtu získat až 15 tisíc eur, tedy přibližně 407 tisíc korun, na farmu. Počet podniků, které by na podporu dosáhly, ale ještě není známý. Tak velkou krizi u vepřového nepamatuji, řekl na dnešním Žofínském fóru ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). V loňském roce poklesla česká produkce vepřového o 3,5 procenta. Může za to hlavně levný dovoz.

Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky je současný stav u chovatelů prasat krizový. „Takovou situaci, jaká je ve vepřovém mase, vůbec nepamatuji,“ uvedl ministr. Podle něj v současnosti podniky neřeší za kolik maso prodají, ale zda vůbec. Kvůli levným dovozům pak čeští výrobci často prodávají i pod svými výrobními náklady. S možnou další podporu by ale musela souhlasit Evropská komise.

Již nyní hledá podle ministra cesty, jak evropským producentům pomoci. Není ale jasné, odkud by ministerstvo peníze vzalo. Momentálně mu nechce ministerstvo financí povolit využít peníze z vládní rozpočtové rezervy na kompenzace pro zemědělce za loňské sucho. Rezerva je podle Jurečky „vyschlá“. Resort se v posledních letech snaží nacházet peníze u sebe, například šetřením na IT zakázkách.

Nyní již čeští chovatelé krav a prasat dostávají mimořádnou podporu v celkové hodnotě 600 milionů korun, napůl z českých a napůl z evropských zdrojů. Prezident Agrární komory České republiky Miroslav Toman dnes ministerstvo zkritizoval za to, že peníze pro farmáře nevyplatilo dříve. Podle něj je už teď téměř pozdě.

Nadprodukce mléka

Také chovatele krav v loňském roce trápila nízká výkupní cena mléka. Mohla za ni evropská nadprodukce. Tu způsobilo zrušení evropských mléčných výrobních kvót, ale také pokračující ruské embargo na dovoz potravin. U vepřového je pro české producenty také problémem nízká cena, podle Agrární komory nedovedou konkurovat levným „dumpingovým“ dovozům od severních sousedů.

Sousední producenti podle Tomana dostávají nepřiznanou podporu. Toman také vyzval ministerstvo, aby začalo přemýšlet o omezení dovozů vepřového masa za „dumpingové ceny“. Dovozy i dalších komodit, zejména s vysokou přidanou hodnotu, se podle komory během posledních let několikanásobně zvedly.

Další pomocí pro chovatele zvířat by mělo být podle Jurečky zavedení vratky daně z pohonných hmot, takzvané zelené nafty pro živočišnou výrobu. O ní v poslední době jedná vláda, resorty zemědělství a financí se ale nedokážou shodnout, který by měl novelu zákona předložit. Jurečka chce také iniciovat navýšení této vratky ze 40 na 60 procent.

Podpořit českou produkci vepřového se snažil už například v roce 2011 tehdejší ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS). Ve zpola animovaném čtyřminutovém klipu varoval před vymizením chovu prasat do roku 2015. Spot, v němž se obrázky růžových čuníků s českými a evropskými vlajkami střídaly s Fuksou v civilním i laboratorním oděvu, kritizovala tehdy opozice.

Výroba vepřového masa v České republice Autor: CTK

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.