Vepřové nezdraží jako vejce, uklidňuje Bendl | E15.cz

Vepřové nezdraží jako vejce, uklidňuje Bendl

Petr Bendl
Petr Bendl
• 
ZDROJ: E15 Robert Zlatohlavek

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česku kvůli evropské směrnici upravující podmínky chovu prasnic nehrozí od příštího roku nedostatek vepřového masa ani jeho výrazné zdražení, uvedl ministr zemědělství Petr Bendl. Podle něj u nejoblíbenějšího masa Čechů nehrozí situace, která letos nastala u vajec. Ta v důsledku unijní směrnice s novým podražila až na dvojnásobek loňské ceny.

Ministerstvo předpokládá, že čeští chovatelé předpis splní. Stejně tak nejvýznamnější dovozci vepřového a selat do Česka, jimiž jsou Německo a Dánsko. „Polská vejce nám nehrozí, protože vepřové se sem vozí především z Německa,“ řekl ministr. Západní soused Česka se na dovozech vepřového do země podílí více než z poloviny. Podle informací MZe němečtí chovatelé směrnici splní na 100 procent. Splnění směrnice se předpokládá také u Dánska, které je nejvýznamnějším dovozcem selat do Česka.

Také čtěte:

Domácích zabíjaček ubývá, nevyplatí se

Vepřové se do Česka dováží stále víc

Poté, co letos v lednu začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích, stoupla cena vajec na celém evropském trhu. V Česku vejce podražila v některých případech až o 100 procent. Největším dovozcem vajec do ČR je Polsko. Postupnou normalizaci cen vajec na evropském trhu lze podle Evropské komise očekávat až koncem dubna, tedy po Velikonocích.

Stavy prasat v Česku loni klesly na nejnižší hodnotu od roku 1921, odkdy se sledují. Ke konci roku 2011 jich tuzemští zemědělci chovali 1,49 milionu, což bylo zhruba o pětinu meziročně méně. Roční spotřeba vepřového masa se v ČR v posledních letech drží kolem 40 kilogramů na osobu a vepřové zůstává nejoblíbenějším druhem masa v Česku. Polovina vepřového na tuzemském trhu pochází z dovozu.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah