Vinaři chtějí obnovit nejstarší vinici v Čechách, žádají dotaci | E15.cz

Vinaři chtějí obnovit nejstarší vinici v Čechách, žádají dotaci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Ales Hudsky, archiv firem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Několik vinařů z okolí obce Dřísy u Prahy čeká na dotace od kraje, aby mohli obnovit zřejmě nejstarší vinici v Čechách, kterou podle pověsti založila už kněžna Ludmila v počátcích vlády Přemyslovců. O dotace na obnovu a zakládání vinic ve středních Čechách bude zřejmě možné žádat od začátku října.

„V pondělí 23. září by se to oficiálně mělo schválit na zastupitelstvu a pak se to dá ve známost,“ řekl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Marek Semerád (ČSSD). Návrh na vinařské dotace už na začátku září schválila krajská rada, lidé by podle něj mohli o až půlmilionovou částku žádat od začátku října do konce roku.

Pověstnou vinici v Dřísech vlastní obec a je rozdělena na deset částí. „Pět částí je v dobrém stavu, pět ve špatném. Dostali to noví vlastníci, kteří čekají, jestli kraj přispěje, nebo ne. Jestli to dobře dopadne, na jaře by vysazovali,“ uvedla starostka obce Dřísy Ivana Frajová.

Obec by ale dala přednost zvažované variantě, že by dotaci na obnovu vinice získala ona a nájemníci by vinice pouze spravovali. „Mně by se líbilo, kdyby ty sazenice byly obce, oni by to užívali, jako by to bylo jejich. Ale byla by ta možnost, kdybychom viděli, že se na to někdo vykašle a nechal by to třeba zničit, měli bychom páku na to jim to vzít a dát to někomu dalšímu, kdo by se o to staral,“ vysvětlila Frajová.

Vinici v obci Dřísy podle pověsti založila kněžna Ludmila v počátcích vlády Přemyslovců. Vinice se od nepaměti nazývala vinicí svatého Václava a díky poloze obrácené k jihu a kvalitní půdě prý rodila po staletí vynikající víno. V roce 1818 byla zrušena a dále nebyla udržována.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.