Aero Vodochody má zakázku na generální opravu dvou desítek letadel | E15.cz

Aero Vodochody má zakázku na generální opravu dvou desítek letadel

Aero Vodochody má zakázku na generální opravu dvou desítek letadel
Včetně Čechů. Mezi pěti uchazeči o tendr je i české Aero Vodochody s novou verzí letounů L159 T1.
• 
ZDROJ: wikipedia.org

ČTK

Největší tuzemský výrobce letadel a letecké techniky Aero Vodochody uzavřel s Tuniskem kontrakt na generální opravu šesti letounů L-59. Dalšímu státu opraví 17 letadel L-39. Dnes to řekl prezident společnosti Ladislav Šimek. Oba stroje pocházejí z dílen Aera a už se nevyrábějí.

„Jsou to významné zakázky a skutečně velké kontrakty,“ uvedl Šimek. Stát, kterému firma opraví letadla L-39, nechtěl jmenovat, protože ještě kontrakt prochází notifikací.

L-39 Albatros je dvoumístný cvičný letoun navržený zejména pro výcvik armádních pilotů. Může plnit i lehké bojové úkoly. Aero vyrobilo od roku 1968 přes 2900 těchto letadel, které dodnes slouží v mnoha armádách. Novější letoun L-59 Super Albatros má výkonnější motor a dokonalejší systémy. Poprvé vzlétl v roce 1986 a vyrobeno jich bylo 60.

Tato letadla jsou předchůdci bitevníku L-159, který od roku 2001 používá česká armáda, jež je hlavním partnerem vojenské divize Aera. Zástupci firmy i státu jednali v posledních letech o prodeji L-159 v řadě zemí, avšak bez úspěchu. Loni české ministerstvo obrany oznámilo, že Irák má zájem o koupi 28 výcvikových bitevníků L-159 za přibližně 19 miliard korun. Smlouva dosud nebyla definitivně uzavřena. Podle Šimka se dál pracuje na projektech prodeje i výroby těchto letadel. „Nic konkrétního bych zatím neuváděl. Aktivity na prodeji L-159 jsou velmi široké a velmi intenzivní. Nicméně do té doby, než se uzavře kontrakt, tak není co komentovat,“ uvedl Šimek.

Česká republika by chtěla bitevníky L-159 dodávat také do Polska, kde se zúčastní tendru na výcvikové letouny. Minulý měsíc také podle premiéra Petra Nečase (ODS) při jeho návštěvě Afghánistánu projevil o české podzvukové bitevníky L-159 zájem tamní prezident Hamíd Karzáí.

Ladislav Šimek: Být v Toulouse, Aero zaměstná dalších 500 lidí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!