Airbus A320neo má potíže s motory, hrozí odklad prvního letu

Červencové představení Airbusu A320neo

Červencové představení Airbusu A320neo Zdroj: Airbus

Airbus a výrobce motorů Pratt & Whitney pracují na odstranění potíží s certifikací motorů, které mají pohánět inovovaný Airbus A320neo. Vývojový program nové řady nejprodávanějšího modelu evropského leteckého obra tak může nabrat zpoždění, v plánovaném termínu zřejmě neproběhne ani první testovací let.

Airbus si dal za cíl, aby první let A320neo s motory Pratt & Whitney proběhl nejpozději v září. Tento termín se ale nyní ocitl v ohrožení kvůli neznámým technickým potížím týkajícím se pohonných jednotek, tvrdí zdroje magazínu Aviation Week.

Letoun už absolvoval testy pojíždění po letišti a ve středu i zkoušku přerušeného startu, která obvykle probíhá jako poslední před „panenským“ letem. Na ten se ale stále čeká a Airbus, který jej připravoval na 5. září, musel své plány odsunout. Přesná příčina odkladu zůstává neznámá, podle zdrojů ale nový motor nedokázala splnit poslední testy před udělením certifikace.

Obě společnosti se k tématu odmítají vyjadřovat. „S Airbusem úzce spolupracujeme na přípravě prvního letu. V tuto chvíli je ale předčasné říci, kdy přesně proběhne. Více informací poskytneme, jakmile budou k dispozici,“ uvedl Pratt & Whitney.

Zdroj u jednoho z významných zákazníků A320neo potvrdil, že Pratt & Whitney jej už o potížích při vývoji informoval. Zda kvůli tomu dojde i k odsunutí plánovaného termínu zahájení provozu příští rok v říjnu, není známo. Airbus dosud získal objednávky na více než 2600 letadel. To je sice více než 2200 objednávek pro konkurenční Boeing 737 MAX, jeho vývoj byl ale oficiálně oznámen o rok později.