Airbus v Číně postaví montážní závod pro vrtulníky, má zakázku na sto strojů

Vrtulník Airbus H135

Vrtulník Airbus H135 Zdroj: Airbus Helicopters

Airbus Helicopters, který je největším světovým dodavatelem komerčních vrtulníků, dokončil dohodu o prodeji sta helikoptér H135 čínskému konsorciu, jehož součástí je výstavba montážního závodu na vrtulníky v Číně. Dohodu strany předběžně uzavřely koncem loňského roku, napsala agentura Reuters.

Závěrečná dohoda byla podepsána v rámci návštěvy německé kancléřky Angely Merkelové v Číně. Závod se bude nacházet v čínsko-německém ekoparku ve městě Čching-tao. Výroba v závodě má začít v roce 2018 a jeho kapacita bude 36 helikoptér ročně.

Lehké dvoumotorové vrtulníky H135 v Číně používá zdravotnická služba a policie. Očekává se, že poptávka po nich dále poroste, jak Čína zpřístupňuje nejnižší vrstvu svého letového prostoru civilním letadlům. Airbus Helicopters odhaduje, že poptávka po vrtulnících v Číně v příštích 20 letech dosáhne 3000 a 5000 kusů. V příštích letech by se tak mohla Čína stát největším trhem pro helikoptéry na světě.

Katalogová hodnota objednávky na 100 vrtulníků je 700 milionů eur (19 miliard korun). Všechny helikoptéry se mají montovat v nové továrně a dodané mají být v příštích deseti letech. Součástí konsorcia jsou firmy China Aviation Supplies Holding Company (CAS), Qingdao United General Aviation Industrial Development Company (Qingdao United) a CITIC Offshore Helicopter Co Ltd.