Airbusu klesl zisk, navíc nabírá zpoždění v armádním projektu | e15.cz

Airbusu klesl zisk, navíc nabírá zpoždění v armádním projektu

Airbus A400M
Airbus A400M
• 
ZDROJ: I Wish I Was Flying, Flickr.com (CC BY-ND 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk evropského výrobce letecké techniky Airbus Group ve třetím čtvrtletí klesl o 41 procent. Firma dnes také upozornila, že celoroční výsledky by mohly zasáhnout dodatečné náklady na projekt vojenských přepravních letounů A440M. Airbus je největším výrobcem letecké a vesmírné techniky v Evropě, jeho čistý zisk ve třetím kvartále dosáhl 264 milionů eur (7,3 miliardy korun). Společnost rovněž upozornila na zpoždění v projektu armádních přepravních letadel A400M.

Zpoždění se může projevit v účetnictví, přičemž firma možný dopad vyhodnotí ve výsledkách za celý finanční rok.

Provozní zisk firmě ve třetím kvartálu stoupl o 14 procent na 744 milionů eur. Tržby dosáhly 13,3 miliardy eur (367,8 miliardy korun), což je zhruba stejně velká částka jako před rokem. Je to však lepší výsledek, než odhadovali analytici v anketě agentury Reuters. Čistý zisk se ale snížil ze 445 milionů eur před rokem.

Zpoždění byla i v minulosti

Airbus vyvíjí letadlo A400M pro sedm evropských členů Severoatlantické aliance. Zpoždění v tomto projektu bylo i v minulosti. Airbus před čtyřmi lety po těchto odkladech a neplánovaně velkých nákladech obdržel 3,5 miliardy eur prostřednictvím záchranném programu.

Americký konkurent Boeing v říjnu informoval, že mu čtvrtletní čistý zisk vzrostl o 18 procent. Firma také zvýšila odhad celoročního základního zisku. Airbus dnes odhad finančních výsledků za celý rok ponechal beze změn.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery