Akce za 2,5 miliardy: Unipetrol stopne kvůli údržbě provoz víc než na měsíc | E15.cz

Akce za 2,5 miliardy: Unipetrol stopne kvůli údržbě provoz víc než na měsíc

Akce za 2,5 miliardy: Unipetrol stopne kvůli údržbě provoz víc než na měsíc
Petrochemický holding Unipetrol očekává ve třetím čtvrtletí provozní ztrátu, která by mohla částečně smazat provozní zisk z předchozího období
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Petrochemický holding Unipetrol plánovaně odstaví kvůli pravidelné údržbě na 41 dní celý výrobní závod v areálu Záluží u Litvínova na Mostecku. Vedení firmy dnes uvedlo, že náklady na akci, do níž se zapojí 5500 zaměstnanců a externích pracovníků, přesáhnou 2,5 miliardy korun, z toho na investice půjde miliarda korun.

Podobná akce se koná jednou za čtyři roky, tentokrát potrvá od 15. března do 30. dubna. Mimo provoz budou všechny technologie společností Unipetrol RPA a Česká rafinérská.

Následující měsíc musejí řidiči počítat se zvýšeným provozem na silnici mezi Mostem a Litvínovem. „Krátkodobě může být silnice uzavřena v době, kdy se budou převážet nadměrné náklady. Spolupracujeme s policií i dopravním podnikem, který může posílit některé spoje,“ uvedl člen představenstva Lukasz Piotrowski.

Ve špičce bude v areálu působit zhruba 3000 až 3500 lidí. „Všichni jsou proškoleni o bezpečnosti,“ zdůraznil technický ředitel Jan Sailer. V Záluží bude slyšet vedle češtiny také slovenština, polština, maďarština, němčina či angličtina. Pracovníci externích firem budou bydlet v ubytovnách a hotelech v okolí. Unipetrol také zvýšil kapacitu parkovišť kolem závodu.

Vyšší zátěž

Obyvatelé Litvínova musí počítat ještě s hlukovou a světelnou zátěží. „Během odstávky a následného obnovování produkce bude nutné využívat polních hořáků, což je právě spojeno s hlukem,“ vysvětlil Piotrowski.

Na zátěž v době odstávky jsou už v Litvínově zvyklí. „Jisté komplikace to přinese. Je potřeba počítat zejména v ranních a odpoledních špičkách s časovou rezervou, obsazená budou parkoviště u areálu. Na druhou stranu tady bude ubytováno velké množství lidí, služby drobných a středních podnikatelů budou jistě plně využity,“ řekla starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Podle ní je důležité, že firma chce investovat mimo jiné do bezpečnosti. „Odstávka i s hlukovou a dopravní zátěží není nic, na co bychom se museli nějak zvlášť připravovat,“ dodala. Odstávka by se neměla dotknout trhu pohonných hmot, protože v Záluží je hlavně petrochemie, paliva firma vyrábí v kralupské rafinérii.

V České rafinérské budou v době odstávky odborníci pracovat například na štěpné jednotce či vakuové destilaci. V Unipetrolu využijí odstávku na investice mimo jiné v souvislosti s opravou etylenové jednotky poničené loňským požárem. „Práce probíhají podle plánu, poškozená technologie byla odstraněna, počítáme s plným najetím výrobní kapacity v říjnu,“ uvedl Sailer.

Po několikadenním požáru v Záluží stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. V červenci bude etylenová jednotka uvedena zpět do provozu na minimální výkon s přibližně 65procentním využitím kapacity.

Viník neznámý

Policie ještě vyšetřování příčin požáru neukončila, čeká na výsledky znaleckých posudků. „V souvislosti s šetřením mimořádné událostí v Unipetrolu jsme zatím nikoho neobvinili,“ řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Kriminalisté vyslechli více než stovku osob. Událost prošetřuje policie pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. Za to hrozí vězení od šest měsíců až pět let nebo zákaz činnosti.

Unipetrol zřídil vnitřní vyšetřovací komisi k události. „Výsledky už máme, ale nemůžeme je zveřejnit, protože ještě probíhá vyšetřování policie,“ uvedl Piotrowski. Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu a zaměstnává 3800 lidí. V roce 2005 se stala součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud