Akcionáři Unipetrolu zůstanou opět bez dividend. Firma navíc ruší rezervní fond | E15.cz

Akcionáři Unipetrolu zůstanou opět bez dividend. Firma navíc ruší rezervní fond

Rafinérie Unipetrol
Rafinérie Unipetrol
• 
ZDROJ: unipetrol.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Petrochemická společnost Unipetrol letos opět nevyplatí dividendu z loňského zisku. Rozhodla o tom valná hromada společnosti, která schválila návrh představenstva. Současně rozhodla o zrušení rezervního fondu společnosti.

Společnost dá celý loňský nekonsolidovaný zisk 327,8 milionu korun na účet nerozděleného zisku minulých let. Naposledy vyplatil Unipetrol dividendu za rok 2007. Firmu ovládá polský koncern PKN.

Představenstvo společnosti zdůvodnilo svůj krok mimo jiné nepředvídatelným makroekonomickým prostředím a kapitálovými výdaji spojenými s koupí zbylého podílu v České rafinérské od italské společnosti Eni. Akvizice byla dokončena na konci dubna, Unipetrol se stal jediným vlastníkem rafinérie.

Akcionáři také rozhodovali o dvou členech dozorčí rady, kterým končilo jejich funkční období

Akcionáři na dnešní valné hromadě dále zrušili takzvaný rezervní fond, který nemusí společnost na základě nového zákona o obchodních korporacích mít. I peníze z něj byly přesunuty na účet nerozděleného zisku minulých let. Jde zhruba o 1,7 miliardy korun. Ke konci loňského roku měl Unipetrol na účtu nerozděleného zisku minulých let asi 6,3 miliardy korun.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz dnes řekl, že položka nerozděleného zisku může být rezervoárem pro výplatu budoucí dividendy společnosti. To dnes nepřímo potvrdil i finanční ředitel Unipetrolu Miroslaw Kastelik, který uvedl, že zrušení rezervního fondu povede ke zjednodušení účetní evidence. „V budoucnu je tady větší potenciál k výplatě zisku,“ dodal Kastelik.

Staronový Kočárníkův mandát

Akcionáři také rozhodovali o dvou členech dozorčí rady, kterým končilo jejich funkční období. Nový tříletý mandát opět získali jak někdejší ministr financí Ivan Kočárník, tak Bogdan Dzudzewicz. Původní mandát jim měl skončit 25. června. Kočárníka a Piotra Kearneyho naopak valná hromada odvolala z dalšího dozorového orgánu společnosti, výboru pro audit. Nahradí je Stanisław Urban. Výbor tak bude mít místo čtyř pouze tři členy.

Akciová společnost Unipetrol je dceřinou společností petrochemického holdingu Unipetrol. Holding byl na rozdíl od akciové společnosti loni ve ztrátě, která činila 556 milionů korun. Tržby holdingu loni vzrostly o čtvrtinu na 124,2 miliardy korun. Účetní závěrky za rok 2014 dnes valná hromada také schválila. V letošním prvním čtvrtletí holding vykázal čistý zisk 1,995 miliardy korun.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Společnost je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Právě Orlen drží v Unipetrolu většinový, 63procentní podíl.

Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a další menšinoví akcionáři. Paulinino Limited podala minulý týden návrh, aby valná hromada rozdělila loňský zisk i nerozdělený zisk z minulých let společnosti mezi akcionáře. O návrhu se však dnes v souladu s jednacím řádem, kdy bylo nejdříve hlasováno o návrhu představenstva Unipetrolu, vůbec nehlasovalo.

Akcie Unipetrolu:

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.