Aktivisté Greenpeace vylezli na těžní věže dolu Frenštát

Greenpeace

Greenpeace Zdroj: ctk

Dvanáct aktivistů Greenpeace vylezlo dnes ráno na těžní věže dolu ve Frenštátu pod Radhoštěm v Beskydech. Cílem akce je upozornit na nezodpovědné chování České republiky k problematice globálního oteplování a těžby fosilních paliv, řekl zástupce organizace Michal Komárek. Aktivisté jsou připraveni přečkat na věžích i noc na úterý. Společnost OKD tvrdí, že o budoucnosti frenštátského ložiska vedla s veřejností několik diskusí.

Zhruba v 07:00 vylezlo na každou ze dvou věží šest aktivistů. Kolem půl deváté rozvinuli obří transparenty s nápisy „Nechceme být uhelný skanzen“ a „Zachraňme Arktidu, neničme Beskydy!“. Podle Komárka na věžích chtějí zůstat až do úterního poledne, kdy organizace vydá další prohlášení a aktivisté by pak měli dobrovolně věže opustit.

„V akci máme dvanáct dobrovolníků ze tří zemí, mezi nimi jsou i čtyři dívky,“ řekl Komárek. Akce se podle něj koná v rámci celosvětové Arctic Tour a navíc má upozornit na riziko těžby uhlí v Beskydech.

„My jsme ve Frenštátě před několika měsíci zahájili odpovědnou diskusi o budoucnosti místního ložiska černého uhlí se všemi, kteří chtějí o tomto tématu diskutovat. Ale nemáme v úmyslu diskutovat s lidmi, kteří nemají v pondělí dopoledne na práci nic jiného, než stříhat díry v plotě a lézt po cizím majetku. V našich očích to snižuje jejich důvěryhodnost,“ sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Na jedné z věží je i vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský. Ten řekl, že obě skupiny jsou připravené na vrcholku těžních věží přečkat i chladnější noc. „Máme dostatek jídla i spací pytle,“ řekl s tím, že již zprovoznili komunikační centrum, které funguje díky elektřině z obnovitelných zdrojů.

„Baterii dobíjíme ze slunečních energií. Máme wi-fi a právě zasíláme dolů první fotografie,“ řekl jeden z aktivistů. Do věží se podle něj dostali nenásilnou formou, i když potkali několik pracovníků, a na plošiny vylezli útrobami věží pomocí žebříků, na kterých se jistili lany.

Rovenský řekl, že si nedovede představit, jak by policie proti aktivistům zasáhla. „Oba poklopy, kterými jsme na plošiny vylezli, jsme zamkli našimi zámky,“ vysvětlil.

Mluvčí novojičínské policie Petr Gřes řekl, že na místě zasahuje Báňská záchranná služba, zdravotníci i hasiči s plošinou. Na cestě je i vyjednávač, který by měl s ekologickými aktivisty navázat kontakt. To se zatím policistům nepodařilo.

„Už nyní můžeme říci, že se dopustili protiprávního jednání tím, že na majetek dolu vnikli bez povolení. Jde o přestupek,“ řekl Gřes. Dodal, že policie nepřikročí k násilnému zásahu, pokud aktivisté na věžích nebudou ohrožovat sebe či majetek těžební společnosti. Naznačil, že policie bude ochotna dobrovolníky Greenpeace na místě nechat až do doby, než se sami rozhodnou věže opustit.