Apple couvá z Číny, část výroby počítačů přesune zpět do USA | E15.cz

Apple couvá z Číny, část výroby počítačů přesune zpět do USA

Tim Cook na inspekci v čínské továrně Foxconnu
Tim Cook na inspekci v čínské továrně Foxconnu
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Apple příští rok vrátí část výroby počítačů Mac z Číny na americkou půdu. Firma chce do tohoto projektu investovat 100 milionů dolarů (1,93 miliardy korun).

„Příští rok přineseme nějakou výrobu do USA,“ řekl šéf Applu Tim Cook serveru Bloomberg Businessweek. „To neznamená, že budeme vyrábět sami, ale budeme s výrobcem spolupracovat a budeme investovat naše peníze,“ dodal. Ačkoli odmítl sdělit, kam přesně se výroba přesune, uvedl, že výrobní linka nebude zahrnovat jen závěrečnou montáž.

Apple montoval své výrobky v USA až do konce 90. let minulého století, poté ji kvůli mzdovým nákladům přesunul do Asie. Plánovaná investice je sice jen nepatrným zlomkem 121,3 miliardy dolarů v hotovosti, které dokázal Apple nashromáždit, přesto je odrazem toho, jak úřady tlačí na americké firmy, aby vytvářely pracovní místa na domácí. „Nemyslím si, že bychom odpovídali za vytváření pracovních pozic v určitém oboru. Ale určitě máme odpovědnost vytvářet nějaká pracovní místa,“ potvrdil Cook.

Některé díky pro telefony iPhone a tablety iPad už v USA vznikají. Například sklo pro displeje se vyrábí v Kentucky. Převážná většina komponentů ovšem vzniká v Asii.

Apple a jeden z jeho hlavních výrobních partnerů Foxconn čelí dlouhodobé kritice ze strany občanskoprávních skupin, kterým vadí pracovní podmínky panující v čínských továrnách, kde vznikají výrobky Applu.

Sám Foxconn má několik továren v USA, 1,5 z 1,6 milionu jeho zaměstnanců ale pracuje v Číně. Mluvčí firmy Louis Woo odmítl plány Applu kometovat.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah