Assa Abloy propouští už i v Česku, zavře závod na Třebíčsku | E15.cz

Assa Abloy propouští už i v Česku, zavře závod na Třebíčsku

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Assa Abloy

ČTK, vag

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Výrobce zámků Assa Abloy Czech and Slovakia uzavře svůj závod Bera v Loukovicích na Třebíčsku. Produkci elektromechanických zámků odtamtud přesune do hlavního závodu v Rychnově nad Kněžnou. O práci v Loukovicích přijde 21 lidí, firma jim nabídla zaměstnání v 180 kilometrů vzdáleném Rychnově. Švédský mateřský koncern v rámci ozdravného programu po celém světě propustí přes dva tisíce lidí.

Uzavření továrny v Loukovicích se nelíbí odborům, které usilují o vyplacení většího odstupného. „Přesun výroby ze závodu Bera je logickým naplňováním růstové strategie Assa Abloy Czech and Slovakia a firma se tímto krokem snaží zajistit konkurenceschopnost,“ uvedla mluvčí společnosti Eva Zupančič.

Všem 21 zaměstnancům z Loukovic firma nabídla práci v Rychnově nad Kněžnou. Podle odborů nabídku nikdo nevyužil. „Do Rychnova to je z Loukovic téměř 180 kilometrů. Pro tamní lidi to je nepředstavitelné,“ řekl ČTK šéf odborů KOVO v Assa Abloy Rudolf Procházka.

Vyšší odstupné se odbory pro Loukovické snaží získat hlavně proto, že pro ně bude v místě velmi obtížné sehnat novou práci. „Jde o velmi odlehlou lokalitu, novou práci budou zcela jistě shánět delší dobu,“ dodal Procházka.

Firma v Česku utržila přes dvě miliardy
Rychnovská Assa Abloy je jedním z největších výrobních závodů v Evropě pro cylindrické vložky a visací zámky. Objem výroby podnik mezi lety 2006 a 2013 zvýšil téměř šestinásobně na současných osm milionů cylindrických vložek a visacích zámků ročně. Tržby firmy s více než 1000 zaměstnanci v roce 2012 dosáhly 2,2 miliardy korun a zisk byl 67 milionů korun.

Firma uvedla, že zaměstnancům bude vyplaceno odstupné podle platné legislativy a v souladu se zásadou rovného zacházení vůči zaměstnancům na ostatních pracovištích. „Nad rámec odstupného byl připraven a je realizován sociální plán pomoci při shánění práce, zaměstnavatel také aktivně spolupracuje s Úřadem práce v Třebíči,“ uvedla Zupančič.

Zároveň dodala, že díky přesunu výroby vznikne v Rychnově 21 nových míst. Procházka o tom vyjádřil pochybnost, část nových míst podle něj zřejmě bude obsazena nynějším personálem.

Loukovická Bera se stala součástí koncernu Assa Abloy 1. ledna 2009, v roce 2011 se pak uskutečnila fúze podniku do Assa Abloy Czech and Slovakia. Rychnovská firma, která je známá výrobou zámků FAB, patří švédské společnosti Assa Abloy. Ta je největším výrobcem zámků na světě.

Assa Abloy spouští restrukturalizační program, v jehož rámci v příštích třech letech uzavře asi 30 závodů a kanceláří po celém světě. Celkem chce podnik snížit náklady o jednu miliardu švédských korun (přes tři miliardy Kč). Práci globálně ztratí asi 2400 lidí, což odpovídá téměř šesti procentům všech zaměstnanců.

Autor: ČTK, vag

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah