Automobilovému průmyslu rostou tržby a zisk. Trh táhnou Škoda a Hyundai | E15.cz

Automobilovému průmyslu rostou tržby a zisk. Trh táhnou Škoda a Hyundai

Výroba autosedaček
Výroba autosedaček
• 
ZDROJ: CTK

try

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilový průmysl i v době doznívající krize táhl českou ekonomiku. V sektoru jednoho z nejvýznamnějších tvůrců HDP navíc výrazně rostly tržby i zisky. V rámci skupiny 11 klíčových výrobců vozidel se v letech 2010 až 2012 celkový zisk zvýšil o téměř 61 procent na 21 miliard korun a tržby vzrostly o bezmála o čtvrtinu na 388 miliard korun. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Bisnode.

Studie uvádí, že dva nejvýznamnější hráči, Škoda Auto a Hyundai Motor Manufacturing Czech vytvářejí 87 procent tržeb sledované skupiny výrobců aut.

Dařilo se i v navazujících oborech. V segmentu 118sledovaných výrobců a dodavatelů dílů se celkový zisk v letech 2010 – 2012 zvýšil o 23 procent na 15 miliard a tržby se zvýšily o pětinu na 385 miliard korun.

Dominantní roli v této oblasti podnikání hraje Continental Barum a Continental Automotive CR, jejichž tržby tvoří téměř 27 procent ze skupiny dodavatelů dílů.

Perspektiva dobrá

„Postupné oživování ekonomik se promítá do odvětví, která jsou procyklická, tedy přímo závislá na výkonu hospodářství. Jelikož automobilový průmysl je značně procyklický a dlouhodobě nabízí vysokou ekonomickou přidanou hodnotu, je pochopitelné, že se od krizového období v roce 2008 až 2009 zvyšují zisky i tržby. Navíc postupné pronikání na východní trhy v tuto chvíli zajišťuje automobilkám stabilní příjmy s dlouhodobým výhledem,“ okomentoval výsledky studie analytik Bisnode Michal Řičař.

Jak se dařilo automobilovému průmyslu

Vývoj tržeb v automobilovém průmyslu v letech 2010 až 2012 Autor: Bisnode
Vývoj zisku v automobilovém průmyslu 2010 až 2012 Autor: Bisnode
Pramen: Bisnode

Autor: try

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.