Boeing kvůli odstávce letounů 737 Max klesl zisk na polovinu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Boeing kvůli odstávce MAXů krvácí. Zisk mu ve čtvrtletí klesl na polovinu

ČTK

Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 51 procent na 1,17 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun). Společnost se potýká s negativními důsledky přerušení provozu letounů 737 MAX po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii. Akcie Boeingu ale na výsledky reagovaly mírným růstem.

Boeing podle agentury Reuters nadále očekává, že se letouny 737 MAX vrátí do vzduchu do konce tohoto roku. Výrobce ve výsledkové zprávě uvedl, že pokračuje ve spolupráci s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA) a dalšími regulačními orgány.

„Naší nejvyšší prioritou zůstává bezpečný návrat 737 MAX do služby,“ prohlásil generální ředitel Dennis Muilenburg.

Celkové tržby Boeingu ve čtvrtletí klesly o 21 procent na 19,98 miliardy dolarů (přes 460 miliard korun). Tržby divize komerčních letadel se propadly dokonce o 41 procent na 8,25 miliardy dolarů. Firma ve čtvrtletí dodala zákazníkům pouze 62 komerčních letounů, zatímco ve stejném období loňského roku to bylo 190 letounů.

Problémové MAXy táhnou do teplých krajů. Aerolinky hledají zimoviště pro odstavené stroje

Firma v úterý odvolala šéfa divize komerčních letadel Kevina McAllistera, kterého v této funkci nahradí současný šéf servisní divize Stanley Deal.

Boeing 737 MAX společnosti Ethiopian Airlines se letos 10. března zřítil krátce po startu z etiopské metropole Addis Abeby. Na palubě bylo 157 lidí, nikdo nepřežil. Stejný stroj měl nehodu loni v říjnu, kdy letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 181 pasažéry a osmi členy posádky havarovalo krátce po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Provoz letounů Boeing 737 MAX byl po těchto nehodách po celém světě pozastaven. Boeing v polovině března také přerušil dodávky strojů 737 MAX zákazníkům. Podnik nyní čelí desítkám soudních sporů s rodinami pasažérů, kteří při nehodách zahynuli. Firmu také vyšetřuje americké ministerstvo spravedlnosti a Kongres.

Akcie Boeingu před zahájením obchodování přidávaly na burze v New Yorku asi 1,2 procenta na 341 dolarů.

Prověrka systémů Boeingu 737 MAX byla slabá, tvrdí mezinárodní výbor regulátorů

American Airlines slibům Boeingu nevěří, návrat problémových MAXů do vzduchu ještě oddálí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!