Boeing má nakročeno ke ztrátě svého prvenství na trhu | E15.cz

Boeing má nakročeno ke ztrátě svého prvenství na trhu

Jan Vávra

Jan Vávra

Boeing dodal v prvním letošním pololetí „jen“ 239 letadel, což představuje meziroční pokles o 37 procent. Z jeho problémů naopak těží Airbus, uvádí agentura Reuters.

Airbus ve stejném období předal odběratelům 389 letounů, o 28 procent více než před rokem, tvrdí zdroje agentury Reuters.

Americké společnosti tak hrozí, že při stávajících výsledcích po osmi letech přijde o titul největšího světového výrobce letadel. Doplácí na problémy kolem modelů 737 MAX, které představují tahouny prodejů Boeingu.

Konkurence na lince z Prahy do Ženevy posílí. Nové spojení otevře easyJet

Firma musela počátkem roku pozastavit lety svého nejprodávanějšího modelu po dvou závažných nehodách a zatím není jasné, kdy se tato letadla vrátí do provozu.

Některé americké aerolinky za nejdřívější možný termín označují září. Objevují se však signály, že se MAXy na pravidelné linky dostanou až v příštím roce. Část přepravců ale odmítá na vyřešení situace čekat a své záměry přehodnocuje.

Jen jeden pilot v kokpitu? Airbus věří v pokročilé technologie

Aktuálně stornovala objednávku 30 letounů Boeing 737 MAX nízkonákladová letecká společnost ze Saúdské Arábie Flyadeal. Oznámila, že její flotilu budou tvořit výhradně letouny řady Airbus A320. Svými problémy si ale prochází i evropský výrobce.

Letos oznámil, že kvůli nezájmů zákazníků ukončí výrobu dvoupatrových letadel A380. Největší letadlo pro přepravu cestujících na světě se má přestat vyrábět v roce 2021. Airbus dodal zákazníkům přes 200 těchto strojů.

Prohlédněte si fotogalerii:

Airbus vítězem aerosalonu. Získal výrazně více zakázek než Boeing

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!